KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Statisíce Libyjců chtějí utéct do Evropy, EU hledá řešení

Top představitelé EU jsou na návštěvě Tuniska a diskutují o bezpečnosti a migraci tamních obyvatel, kteří žádají kvůli konfliktům v zemi o azyl v Evropské unii.
...

Předseda Rady EU Donald Tusk, který měl při své cestě do Tunisu mezipřistání na Maltě, popsal situaci v Libyi jako "důsledek celkové anarchie". V rozhovoru s Josephem Muscatem Tusk řekl, že domluvy se zemí, která je hlavním důvodem, proč se její obyvatelé snaží migrovat přes Středozemní moře, nejde dosáhnout nějakým zázračným mávnutím kouzelného proutku.

V porovnání s rokem 2013 vzrostl počet žádostí o azyl do EU o 44 % na 626 000. Přibližně jedna pětina žádostí pochází ze Sýrie, kde probíhá občanská válka. Koordinátor EU pro boj proti terorismu, Gilles de Kerchove, v pondělí řekl, že zhruba půl až jeden milionů obyvatel Libye se chystá utéct do Evropy. Důvodem je invaze ozbrojenců z islamského států do země.

EU se snaží na výsledný zmatek najít řešení

Tusk vyzval vedoucí představitelé EU, aby se zavázali k ukončení utrpení, ale zároveň vyloučil jakoukoliv vojenskou intervenci. "Zatím není úplně jasné, jak můžeme pomoci. Musíme o tom znovu přemýšlet," řekl Tusk. EU podporuje mírové rozhovory zprostředkované OSN v Tripolisu, jejichž cílem je dát dohromady vládu národní jednoty v čele se zvláštním vyslancem Bernardem Leonem. Leon nedávno vyzval EU, aby připravila námořní blokádu před Libyi, aby se zabránilo nelegálnímu toku zbraní a vývozu ropy. "Jsou to opatření, která může EU udělat hned. Itálie nedokáže sama střežit moře, potřebuje pomoc," řekl Leon pro italský deník Corriere della Sera.

Itálie zahájila vojenské cvičení

Leonovy žádosti byly splněny zhruba ve stejnou dobu, kdy Itálie zahájila roční námořní cvičení mimo Libyi. Italské orgány tvrdí, že nasazení vojenských prostředků je pouze součástí cvičení a nic víc. Tusk řekl, že je otevřený o tom s Itálii mluvit. "Je naprosto pochopitelné, že Itálie je v této otázce vedoucí zemí a my musíme přemýšlet o každé možné iniciativě," řekl Tusk. Tusk je nyní v Tunisku jedná společně se šéfkou zahraniční politiky Federicou Mogherini. Mezitím generální tajemník NATO Jens Stoltenberg řekl, že Aliance chce rozšířit spolupráci s EU, aby mohla čelit novým bezpečnostním hrozbám a výzvám. "Jsme také připraveni spolupracovat s Libyii v oblasti budování obrany, pokud to bezepečnostní situace dovolí. Stoltenberg uvedl, že pracuje také s Jordánském a Irákem. "Věříme, že můžeme dosáhnout stability, aniž bychom museli nasadit velký počet sil," dodal.

Autor: JaS, EU Observer

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (5 příspěvků)

Komentáře (5)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
Asi je čas znovu nastolit koloniální vlády. Tj Oni nemusí do Evropy ale Evropa přijde za nimi. Ustanoví jim řád nastaví birokratická pravidla A udrží je na uzdě. (Britká koloniální vláda pozvedla Indii na úroveň velmoce a dodnes z toho dědictví čerpají - využívají jejich jazyk a železnice a kanalizaci a vodovody a systém vlády a školství) Na straně pakistánu kde civilizace nikdy nebyla je to poněkud zpotvořený (protože tam vládne Islám)
Bývaly doby, kdy státy hájily své hranice vojáky se zbraní v ruce. Pak přišli nablblí sociální inženýři a jejich etnobyznys ... tohle je důsledek.
Je to hnus, co se tam děje
Američani to tam rozesrali, tak ať si to tam také vyřeší !
To byl také úmysl Spojených států, destabilizovat Evropu, proč se už konečně svět nedomluví a nezničí tuto nestvůru co rozesévá terorismus a nenávist po celém světě?