KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Studie: 70 % Japonců ve věku do 34 let nemá partnera, 40 % nikdy nemělo sex

Velká národní studie, kterou v Japonsku provedl Národní Institut pro populační a sociální výzkum (NIPSSR), ukázala alarmující skutečnosti o tamní populaci. Téměř polovina všech dospělých Japonců nezapočala až do 34 let se svým sexuálním životem. Velká většina mladých lidí je rovněž zcela bez partnera. 

...

Japonci se do manželství ani rodičovství příliš nehrnou

Studie například ukázala, že 42 % japonských mužů a 44,2 % japonských žen ve věku 18 až 34 let nikdy nemělo sexuální styk. Tento trend se podle všeho v Japonsku neustále zhoršuje. Velmi podobná studie, jejíž výsledky byly publikovány v roce 2010, totiž zjistila, že bez jakýchkoliv sexuálních zkušeností je 36,2 % mužů a 38,7 % žen stejné věkové skupiny.

Další závěry navíc naznačují, že v budoucnu lze čekat další zhoršení tohoto trendu, jelikož 70 % neoženěných mužů a 60 % nevdaných žen stále nemá ani partnera pro stabilní vztah.

Vědci poznamenali, že demografii země čeká velká výzva, neboť neustále roste počet „singles“ ve věku 25 až 30 let, kdy jsou ženy zpravidla nejplodnější. Téměř 90 % respondentů navíc prohlásilo, že rozhodně nemají v plánu hnát se do manželství a plánují jej „někdy v budoucnu“.

Asi 30 % z celkem 2706 dotázaných mužů a 26 % z celkem 2570 dotázaných žen dále přiznalo, že aktuálně nemají zájem o heterosexuální vztah.

Klesá i průměrný počet dětí v dlouhodobých manželstvích

„Chtějí mít někdy v budoucnu nakonec sňatek. Ale zpravidla to odkládají, protože mají velké propasti mezi svými ideály a realitou,“ říká Futoši Išii, ředitel oddělení NIPSSR pro výzkum populačních dynamik. „Proto se lidé vdávají či žení později nebo zůstávají napořád sami, čímž přispívají k malé národní porodnosti.“

Studie byla provedena v červnu 2015 a zúčastnilo se jí celkem 8754 osob bez partnera a 6598 manželských párů z celého Japonska. Kromě rostoucího počtu mladých osob bez sexuálního života studie rovněž zjistila rekordně malý podíl dětí na rodinu. Počet dětí u párů, které jsou manželé mezi 15 a 19 lety, je v průměru pouhých 1,94.

Výsledky studie mají zřejmě přímou návaznost na skutečnost, že populace Japonska za posledních 5 let poklesla o téměř 1 milion obyvatel.


Autor: ToD

Zdroj: NIPSSR

Foto: © Kim Kyung-Hoon / Reuters

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek