KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Studie: Mzdová nerovnost v Německu je na stejné úrovni, jako před sto lety

Ekonom Thomas Piketty, jehož práce jsou nejprodávanějšími díly z oblasti ekonomiky ve Francii, vydal v pátek novou studii o rovnosti mezd na celém světě. Jeho tým zjistil, že v Německu jsou mzdy stejně nerovné, jako v době před první světovou válkou. 

...

Spodních 50 % obyvatel Německa pobírá pouhých 17 % z celkové mzdové hodnoty

Studie uvádí, že 10 % nejbohatších lidí v Německu získává celkem 40 % celkových příjmů. „Tento podíl vzrůstá od poloviny 90. let,“ uvedla Charlotte Bartelsová z Německého institutu pro ekonomický výzkum (DIW), který se zaměřoval na údaje z Německa.

„Spodních 50 % zaznamenalo v posledních několika letech značné ztráty v rámci snížení celkového příjmu. V šedesátých letech pobírali tito lidé zhruba třetinu z celkové mzdové částky, nyní je to pouhých 17 %,“ řekla ekonomka.

Mzdová nerovnost roste po celém světě

Co se týče střední třídy, tam zůstává podíl na mzdách v posledních šesti desetiletích poměrně stabilní, a to na hodnotě 40 %. „Celková mzdová nerovnost není nijak radikálně vyšší ani nižší než před sto lety. Od začátku století se však zvyšuje,“ řekla Bartelsová.

Studie rovněž zjistila, že nerovnost v rámci příjmů roste po celém světě. Nejdramatičtější rozdíly pak byly zaznamenány v Severní Americe, Číně, Rusku a Indii. Hlavním viníkem nárůstu nerovnosti je podle ekonomů privatizace průmyslu.

Prostřednictvím prodeje státních organizací do rukou soukromníků vlády „ztratily svou schopnost čelit nerovnosti“, tvrdí ekonomové.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek