KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Studie: Oblíbená švýcarská lyžařská střediska přicházejí o sníh

Švýcarsko má podle nové studie za zimní sezónu aktuálně v průměru téměř o 40 zasněžených dní méně, než kolik jich bylo v roce 1970 (a to i ve vysokých polohách). Lyžování ve střediscích, jakými jsou například Zermatt či Saas-Fee, by se tak v jarních měsících již brzy mohlo stát minulostí. 

...

Výzkum se poprvé zaměřil i na jaro a podzim

Studie, jejíž výsledky byly publikovány v časopise Climatic Change (Klimatická změna) minulý týden, byla provedena na Univerzitě v Neuchatelu ve spolupráci s Federálním institutem pro výzkum lesů, sněhu a krajiny (WSL) a Ústavem pro studium sněhu a lavin (SLF).

Až doposud se tyto studie zaměřovaly prakticky jen na zimní období, nyní však poprvé analyzovaly sněhovou pokrývku také na podzim a na jaře. Vědci k tomu využili údaje z meteorologických stanic v různých nadmořských výškách, které byly k dispozici od roku 1970 do roku 2015.

Studie zjistila, že většina středisek - ve vyšší i nízké nadmořské výšce - konstantně přichází o dny, kdy je na zemi sníh. Celkově lze říci, že začíná sněžit o 12 dní později a sníh odtud mizí až o 25 dní dříve, než tomu bylo v roce 1970. Celkem je v oblasti tedy o 37 sněhových dní méně, v průměru se jedná o posun o 8,9 dne za desetiletí.

Švýcarsko by se mohlo potýkat s nedostatkem vody

Snižuje se i maximální výška sněhu, v průběhu let klesla v průměru o 25 %. Den, kdy je dosaženo maxima, pak přichází o 28 dní dříve než pře 45 lety. Ke zkrácení sezóny nejvíce přispívá časné tání sněhu na jaře i pozdější příchod sněhu na podzim.

Vedoucí projektu, klimatoložka Martine Rebetezová, uvedla, že zhoršení situace v nižších nadmořských výškách je již nějakou dobu známé, avšak špatná data i z vyšších nadmořských výšek byla překvapivá. Trend ubývání sněhu podle klimatoložky souvisí se změnou rostoucích teplot způsobených změnou klimatu. Očekává se, že sněhová pokrývka bude ve Švýcarsku ubývat i v následujících letech.

„Mizení sněhu bude zcela záviset na tom, jak se teplota v příštích desetiletích zvýší. Pokud v tomto bodě proti globálnímu oteplování nic neuděláme, bude situace horší a horší,“ dodala Rebetezová. Tato situace by mohla být pro Švýcarsko velice vážná, protože v zimě značně těží z cestovního ruchu. Dalším negativním dopadem může být i nedostatek vody, pokud bude na horách odtávat stále méně a méně sněhu.


Autor: ElS

Zdroj: The Local

Foto: Wikipedia

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek