KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

STUDIE: Sexuální zneužívání ze strany členů katolické církve je způsobené mlčenlivostí i povinností celibátu

Povinný celibát i kultura mlčenlivosti, která je prosazována ze strany papežů a biskupů, patří podle nové studie mezi hlavní faktory toho, proč se v katolické církvi vyskytuje tak vysoká míra zneužívání dětí. Studie byla založena na 26 vyšetřovaných případech Královské komise z Austrálie, Irska, Spojeného království, Kanady a Nizozemska od roku 1985. 

...

Členové církve už během vzdělávání téměř nepřicházejí do kontaktu se ženami

Zatímco v Austrálii došlo k poklesu počtu případů sexuálního zneužívání ze strany katolických kněží, děti z katolických farností a škol v ostatních zemích po celém světě zůstávají nadále v ohrožení.  Nejhorší situace panuje v rozvojových zemích, kde je více než 9 000 katolických církví, z toho 2 600 v Indii.

I když se násilníky v některých případech staly i jeptišky, kvůli patriarchální povaze katolických institucí existuje největší riziko sexuálně motivovaných trestných činů u kněžích a dalších duchovních, kteří mají jen minimální kontakt se ženami. Výzkumná zpráva odhaduje, že mezi lety 1950 až 2000 zneužívalo děti až 7 % duchovenstva.

Ve zprávě se rovněž uvádí, že členové církve už během svého vzdělávání téměř nepřicházejí do kontaktu se ženami a poté, co jsou sami jmenováni náboženskými učiteli v čistě chlapeckých školách, dostávají do své péče malé a dospívající chlapce.

„Tito lidé žijí v čistě mužských komunitách a musejí se vypořádat pouze se sakrálním obrazem Panny Marie. To je recept na absolutní psycho-duchovní katastrofu,“ uvádí autoři studie. Katolický knězvDes Cahill, který asistoval při vyšetřování sexuálního zneužívání dětí ze strany Královské komise  uvedl, že to, že žil a pracoval s pedofilními kněžími, bylo důvodem, proč se posledních 5 let věnoval analýze tohoto problému.

Mnoho kněžích se o sexuálním zneužívání dozví při zpovědi, policii to však nehlásí

Cahill spolu s druhým autorem studie Peterem Wilkinsonem zkoumali zprávy australské Královské komise, výsledky akademických studií, policejní zprávy i církevní zprávy z celého světa od roku 1985. Jedním z hlavních zjištění výzkumu bylo to, že povinný celibát zůstává „hlavním rizikovým faktorem pro sexuální zneužívání dětí“ a že papežové a biskupové vytvořili kulturu mlčenlivosti, která vede „k řadě hrubých neúspěchů v rámci transparentnosti církve, její odpovědnosti, otevřenosti i důvěře.“

Zkoumána byla i otázka zpovědi. Australská Královská komise zabývající se sexuálním zneužíváním dětí minulý měsíc vyzvala duchovenstvo, které nenahlásilo na policii případy sexuálního zneužívání zjištěné během zpovědi, aby čelilo obvinění z trestné činnosti.

Toto doporučení však vyvolalo rozčilenou reakci ze strany melbournského arcibiskupa Denise Harta, který uvedl, že by raději riskoval vězení, než aby vyzradil zpovědní tajemství i přes to, že by se jednalo o přiznání sexuálního násilí na dětech. Podle Harta by měla být tato „komunikace s Bohem“ nadřazena světskému zákonu.

V nové zprávě se rovněž uvádí, že v nebezpečí jsou především katolické děti, „zejména pak mladí chlapci, kteří jsou ohroženi psychosociálně nezralými, psychosexuálně nevzdělanými, sexuálně znevýhodněnými a hluboce frustrovanými kněžími."

„Obzvláště se to objevuje v případech, kdy jsou kněží či ostatní duchovní zmateni svou vlastní sexuální orientací v hluboce homofobním prostředí církve,“ uvádí se ve zprávě. Avšak doktorka Judy Courtinová, která se zabývá touto problematikou, uvádí, že homosexualita je častou výmluvou, kterou církev k ospravedlnění činu svých členů používá. Podle Courtinové však „homosexualita nemá vůbec nic společného s pedofilií.“ 

„Toto srovnání je špatné, nevhodné a nepřesné,“ uvádí Courtinová.

Mezitím se objevily zprávy o tom, že Austrálie navrhuje systém náhrady škod způsobených zneužíváním dětí v podobě kompenzačních plateb rodinám obětí sexuálního násilí. Výše kompenzace by se měla pohybovat od 5 do 150 tisíc dolarů (107 000 Kč až 3,2 milionu Kč).

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek