KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Švédi mohou být obviněni ze znásilnění, pokud nedostanou „výslovný souhlas“ k sexu

Švédi mohou být podle nového zákona odsouzeni za znásilnění, pokud nedostanou verbální nebo neverbální souhlas svého partnera, a to v rámci každé součásti sexuálního setkání. „Sex by měl být dobrovolný a souhlas s ním zcela jasný. Pokud není dobrovolný, pak je nelegální,“ řekl předseda vlády Stefan Lofven.

...

„Pokud si nejste jisti, pak se zdržte!“ říká premiér

Švédský premiér uvedl, že na první místo budou kladeny zájmy oběti a že osoby obviněné ze znásilnění budou muset poté dokázat, že byly jejich kroky daným partnerem schváleny. Ministr spravedlnosti Morgan Johansson poté řekl, že o dostačujícím projevu souhlasu bude rozhodnuto „od případu k případu,“ ale že očekává nárůst počtu odsouzení za znásilnění.

Johansson otevřeně prohlásil, že zákon, který nabude platnosti v červenci příštího roku, byl vytvořen jako „účelný signál směrem ke švédským mužům a chlapcům“. Ministr spravedlnosti také řekl, že na příští rok přidělil dalších 950 milionů švédských korun (2,5 miliardy Kč) na boj proti sexuálním trestným činům.

Další právní předpisy, které budou schváleny jako součást balíčku, zavedou přísnější tresty v rámci odnětí svobody za znásilnění, „nedbalé“ znásilnění i sexuální zneužití. V případě takzvaného nedbalého znásilnění by pachatelé mohli být obviněni i tehdy, pokud neměli v úmyslu svou oběť výslovně k sexu donutit, což je standard pro stávající zákon o sexuálním zneužívání.

Podle kritiků by mohl zákon vést k uvěznění nevinných lidí

Jedná se o novou kapitolu švédské historie v rámci genderové rovnosti. „V souvislosti s kampaní #metoo vidíme, že je to zapotřebí,“ uvedla místopředsedkyně vlády Isabella Lovinová. Švédsko se tak stalo první zemí, která zavedla takovýto univerzální zákon, přičemž Dánsko hlasovalo o podobném návrhu.

I když je nepravděpodobné, že by se zákon setkal s odporem parlamentu, generální tajemnice švédské advokátní komory Anne Rambergová zkritizovala zákon jako populistický a represivní, s tím, že by rovněž mohl vést k uvěznění mnoha nevinných lidí.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek