KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Švédská policie řešila udání, že Pipi Dlouhá Punčocha vede děti k rasismu

Běžný a nevinný výlet dětí z mateřské školky do místní knihovny ve švédském městě Boras nečekaně inicioval policejní vyšetřování. Příčinou bylo udání jednoho místního občana, že děti zde byly vystaveny rasové agitaci.

...

Občan udal poslech oblíbené knihy na policii

Podle švédského listu Expressen děti v knihovně poslouchaly CD s populárními příběhy Pipi Dlouhé punčochy. Část vyprávění z oblíbené knihy Astrid Lindgrenové zaslechl jiný návštěvník knihovny, kterého urazilo, že je zde otec Pipi popisován jako „černošský král“ (negerkung).

Návštěvník knihovny podal oficiální stížnost policii, kterou mimo jiné zdůvodnil i tím, že ve skupině byly děti různého etnického původu.

Ředitelka mateřské školky Marie Gerdinová tento incident označila za „politováníhodný“ a dodala, že předpokládala, že literatura v knihovně je pro děti vhodná.

„Není to v souladu se zásadami, které naše školka ctí,“ řekla Gerdinová pro Expressen. „Přezkoumali jsme kvůli tomu naše postupy, abychom zajistili, že se to v budoucnu nebude opakovat.“

Policejní zpráva vypracovaná na základě udání se dostala k soudu, který rozhodl, že kvůli tomu nebudou přijata žádná opatření.

Zašlo Švédsko v politické korektnosti příliš daleko?

Není to poprvé, kdy byly určité pasáže ze světoznámé knihy Pipi Dlouhá punčocha od Astrid Lindgrenové kritizovány jako rasistické. V prvních vydáních úvodních čtyř dílů o Pipi z let 1945-48 je kromě označení Pipiina otce za „černošského krále“ též titulní postava někdy popisována jako „černošská princezna“ (negerprinsessa). Čínské postavy jsou zde rovněž zobrazovány s extrémně šikmýma očima.

Obvinění z rasismu ostře odmítla dcera Lindgrenové Karin Nymanová. Slavná spisovatelka totiž zemřela již v roce 2002. „Pipi není rasistická. Právě naopak. Není pouze proti dospělosti, zodpovědnosti dospělých, ale ostře se staví také proti násilí na zvířatech. Určitě je tedy i proti rasismu,“ řekla Nymanová v roce 2011 pro britský list Guardian.

Na tlaky na cenzuru knih o Pipi Dlouhá punčocha často upozorňují kritici, podle kterých Švédsko ve své politické korektnosti zašlo příliš daleko. Tato kritika je velmi silná například v sousedním Dánsku, které má zcela odlišný pohled na problematiku rasismu a svobody projevu.

Třeba díla švédského uměleckého provokatéra Dana Parka jsou v rodném Švédsku kvůli jeho kontroverzi zakázána. V Dánsku jsou však vystavená dokonce přímo v budově parlamentu.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek