KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Švédský „festival bez mužů“ už má své jméno

Festival pouze pro ženy, který navrhla švédská komička v reakci na hlášené případy sexuálních útoků vůči ženám na jednom z letošních švédských festivalů, už má své jméno. Emma Knyckareová v červenci letošního roku navrhla koncept festivalu na Twitteru, načež ji spousta pozitivních reakcí povzbudila k tomu, aby svůj nápad zrealizovala prostřednictvím crowdfundingu na Kickstarteru. 

...

Dvoudenní festival se bude konat už příští léto

Švédskou komičku napadlo uspořádat hudební festival pouze pro ženy poté, co bylo na letošním festivalu Bråvalla v Norrköpingu nahlášeno několikero sexuálních útoků. Z jejího nápadu se rychle stal smysluplný koncept, který na sociálních sítích podpořilo mnoho lidí.

„Když jsem svůj nápad prezentovala na Twitteru, nečekala jsem, že by se z něj mohlo vyvinout něco víc. Ale když mi několik tisíc lidí napsalo prosím, udělej to‘ a ozvala se mi i média s otázkami ohledně festivalu, řekla jsem si, že do toho prostě půjdu,“ uvedla Knyckaerová. „Když si to přálo tolik lidí, nabralo to na významu“ dodala.

Poté, co si komička pročetla všechny komentáře a nabídky o pomoc, sestavila skupinu 22 projektových vedoucích, PR pracovníků a dalších organizátorů, kteří nyní pracují na tom, aby se z myšlenky stal opravdový projekt. Událost už dokonce dostala své jméno - „Statement Festival.“

„Už jsme se shodli na názvu i na tom, že se dvoudenní festival bude konat příští léto. Pokusíme se zapracovat na tom, aby se na jeho organizaci podílely ve 100 % případů ženy, což platí i pro vystupující umělce. Prostřednictvím Kickstarteru budeme postupně přidávat informace ohledně místa konání i o umělcích,“ řekla Knyckareová.

Transgender muži budou na festivalu vítáni

Kampaň na Kickstarteru byla spuštěna dne 6. září ve snaze získat finance na organizaci akce. Doposud byla vybrána téměř polovina potřebné částky. „Už brzy budeme mít polovinu peněz, které potřebujeme. Je úžasné, kolik lidí se chce zúčastnit a ujistit se, že se festival bude doopravdy konat,“ řekla iniciátorka projektu.

Koncepce pohlavně segregovaného festivalu jako taková sice není obecně příliš populární, ale Knyckareová tuto myšlenku brání jako nezbytnou: „Všichni muži nejsou násilníci, ale téměř všechna znásilnění jsou prováděna muži. My chceme vytvořit takový prostor, kde se ženy mohou bavit bez obav. Festival není řešením, ale reakcí na tento problém. Jeho cílem je zajistit, aby takovéto separované akce nemusely konat vůbec.“

Někteří kritici podotkli, že by událost mohla odporovat antidiskriminačním zákonům, ale organizátoři trvají na tom, že po konzultaci s právními odborníky byli ujištěni, že je vše v pořádku. Lidé spolupracující na projektu také uvedli, že například transgender muži budou na festivalu vítáni. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek