
Podle zprávy, kterou v úterý zveřejnila skupina WildAid, došlo u Sudana v posledních dnech k výraznému zhoršení zdravotního stavu, nemohl se již postavit na nohy a značně trpěl, načež se veterinární tým rozhodl pro eutanázii.
Sudan žil v soukromé rezervaci OI Pejeta v centrální Keni, kde ho před pytláky mimo jiné bránili ozbrojení strážci. Řada okolních zvířat na sobě nosila radiové vysílače a rezervace do okolí rovněž vysílala rangery v přestrojení, aby získávali informace o pytláctví.
„Byl to něžný obr, jeho osobnost byla úžasná. Vzhledem k jeho rozměrům se ho řada lidí obávala. Nebylo však na něm nic zlého,“ prohlásil Elodie Sampere, představitel OI Pejety.
Podle Sampereho se vědcům podařilo zachránit Sudanův genetický materiál v naději, že se pomocí něj podaří uměle oplodnit některou ze zbývajících samic.
It is with great sadness that Ol Pejeta Conservancy and the Dvůr Králové Zoo announce that Sudan, the world’s last male northern white rhino, age 45, died at Ol Pejeta Conservancy in Kenya on March 19th, 2018 (yesterday). #SudanForever #TheLoneBachelorGone #Only2Left pic.twitter.com/1ncvmjZTy1
— Ol Pejeta (@OlPejeta) 20. března 2018
„Můžeme pouze doufat, že se svět ze smutné ztráty Sudana poučí a přistoupí zodpovědněji ke snaze ukončit veškerý obchod s rohy nosorožců. I když ceny rohů v Číně i Vietnamu klesají, pytláctví nosorožců stále ohrožuje všechny žijící druhy,“ řekl CEO WildAid Peter Knights.
Nosorožci se stávají terčem pytláků mimo jiné díky nemalé poptávce z Asie, kde panuje přesvědčení, že jejich rohy dokáží vyléčit různorodé zdravotní potíže od bolesti hlavy až po rakovinu. Podle expertů se díky této víře z nosorožčích rohů stalo zboží, které svou lukrativností předčí i kokain.
Sudan již díky svému věku nebyl schopen oplodnit samici. Jeho dcera Najin (28) by mohla počít, avšak její nohy jsou dle ošetřovatelů velmi slabé a zřejmě by nezvládla váhu samce na svém hřbetu.
Nosorožec tuponosý severní je neodmyslitelně spjat i s Českou republikou, kde byl v ZOO ve Dvoře Králové nad Labem chován od 19. září roku 1975, kdy se sem po odchytu dostal právě Sudan, až do smrti poslední samice žijící v Evropě Naibré v roce 2015.
Foto: Nosorožec tuponosý severní v ZOO ve Dvoře Králové; Foto: Mistvan (CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0) via Wikimedia Commons
Poslední dvě žijící samice, Sudanova dcera Najin a vnučka Fatu, se narodily ve Dvoře Králové a od roku 2009 i s ním pobývaly v rezervaci OI Pejeta.
Podle ochranářské skupiny Save the Rhino aktuálně kvůli pytláctví čelí ohrožení všech pět zbývajících druhů nosorožců.
Komentáře (0)