KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Švýcarská veřejnost podporuje zákaz nošení burek

Kdyby Švýcaři v současné době rozhodovali v referendu o zákazu zahalování obličeje na veřejnosti, podle průzkumu veřejného mínění by tři čtvrtiny z nich hlasovaly pro toto omezení.

...

Populární iniciativa chce tento zákaz v celém Švýcarsku

Aktuální průzkum si objednaly dvoje švýcarské noviny a zúčastnilo se ho 1167 respondentů. Plných 76 procent z nich se vyslovilo pro iniciativu, která vyzývá k zákazu zahalování obličeje, který cílí především na nošení celoobličejových muslimských závojů. Pouhých 20 procent dotazovaných se vyslovilo proti tomuto zákazu a 3 procenta na to nemají jasný názor. Informovala o tom v pondělí švýcarská média.

Zmíněná iniciativa nazvaná „Ano pro zákaz zahalování obličeje“ je ve Švýcarsku velmi populární a požaduje novou legislativní úpravu, která by zakrývání obličejů nedovolovala po celé zemi. Výjimky by byly možné pouze v případě místních zvyků, nepříznivého počasí a zdravotních a bezpečnostních důvodů. 

Autorům iniciativy, které podporuje pravicová Švýcarská lidová strana (SVP), se podařilo získat již v září loňského roku 100 000 podpisů, které jsou nutné k vyhlášení lidového hlasování.

Požadovaný zákon by prakticky znemožnil nošení muslimských burek na veřejnosti. Jeho navrhovatelé však připomínají, že je zaměřen i proti chuligánům a dalším osobám, které si tvář zakrývají kvůli ztížení své identifikace při páchání trestné činnosti.

Vláda připravila protinávrh

Švýcarská vláda tuto iniciativu i navrhované referendum odmítá. Argumentuje přitom tím, že je na jednotlivých kantonech, aby rozhodovaly o řešení této problematiky na svém území.

Vláda však loni v prosinci přišla s protinávrhem, který by zakazoval kohokoli nutit k zakrývání svého obličeje. „Žádná žena by neměla být nikým přinucena k zakrývání své tváře,“ uvedla vláda ve svém oficiálním prohlášení. Vláda též požaduje, aby při jednání se švýcarskými úřady a orgány měli všichni odhalené tváře, aby příslušné orgány mohly dotyčnou osobu identifikovat.

Předpokládá se, že o zákazu zahalování i vládním protinávrhu se ve Švýcarsku bude hlasovat v příštím roce.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek