KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Švýcarské proti-naturalizační plakáty s burkami vyvolaly ostrou debatu

Kontroverzní plakáty, které nechali vydat zastánci švýcarské krajní pravice, vyvolaly mnoho negativních reakcí. Plakáty zobrazující ženu v burce mají za cíl oponovat nadcházejícímu referendu ohledně usnadnění naturalizace (získávání občanství) pro přistěhovalce třetí generace. Podle některých názorů je plakát hlásající „Nekontrolovatelné udělování občanství? Ne usnadňované naturalizaci!“ trapný a nespravedlivý.

...

Podle švýcarské pravice je naturalizace cizinců hrozbou pro kulturu a hodnoty země

Plakáty se tento týden objevily na nádražích po celém Švýcarsku, jejich vznik je připisován výboru spolupracujícímu s předsedou Švýcarské lidové strany (SVP) Andreasem Glarnerem. Ulehčení získání občanství je tématem referenda, které se bude konat dne 12. února.

Spolu s vyvěšením plakátů pravicový výbor  ve svém prohlášení uvedl, že by nový zákon vedl k masové naturalizaci, což by mělo „škodlivé důsledky pro švýcarskou kulturu a identitu“.

„Přemnožení cizinců a masivní nárůst počtu muslimů by změnil samotnou podstatu Švýcarska, stejně jako naši společnost a její hodnoty,“ zaznělo v prohlášení.  Glarner v rozhovoru pro deník 20 Minuten uvedl: „Burka je symbolem nedostatku integrace.“

Předseda SVP rovněž řekl, že i u muslimských mladíků, kteří se ve Švýcarsku narodili, může hrozit radikalizace. Zastánci zákona o usnadnění naturalizace označili plakáty za „špinavou kampaň,“ například podle křesťanské demokratky Rosmarie Quadrantiové nemá burka se získáním občanství nic společného.

SVP již vydala několik kontroverzních a rasistických plakátů

Plakáty byly vytvořeny stejnou reklamní agenturou, která navrhla i další kontroverzní plakáty SVP. Některé z nich byly například použity během loňské kampaně za deportaci zahraničních zločinců. 

Na těchto plakátech byly zobrazeny bílé ovce, které se snažily ze švýcarské vlajky vytlačit ovci černou. Výjev byl tehdy označen za rasistický. Diskutabilní plakáty byl rovněž použity během kampaně za zákaz minaretů v roce 2009.  


Foto: SVP

Podle průzkumů veřejného mínění se Švýcaři nemohou shodnout na tom, zda přistěhovalcům třetí generace povolit snadnější přístup ke švýcarskému občanství či nikoliv. Ve prospěch hlasovalo 50 % respondentů, proti bylo 48 % a zbylá 2 % patřila nerozhodnutým voličům.

Nový zákon, který je podporován vládou, navrhuje, aby mohli mladí potomci přistěhovalců, kteří se už ve Švýcarsku narodili, za určitých podmínek zažádat o snadnější získání občanství. Podmínkou je, aby jeden z rodičů těchto jedinců navštěvoval švýcarské školy a aby byli prarodiče buďto narozeni ve Švýcarsku nebo jim zde byl udělen trvalý pobyt. Žadatelé rovněž musí být mladší 25 let.


 Autor: ElS

Zdroj: The Local

Foto: Komitee Gegen Erleichterte Einbuergerung

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek