Příspěvek na úhradu pobytu

Uprchlíci, kteří přicházejí do Švýcarska, musí státu dát veškerý majetek nad povolený limit 1000 švýcarských franků. Jedná se o takzvaný příspěvek na úhradu jejich pobytu. Oznámil to ve čtvrtek zpravodajský televizní kanál SRF. Podobný krok dánské vlády vyvolal v poslední době ostré protesty a přirovnávání k nacistickému zabavování židovského majetku.

Ve zpravodajském pořadu televize SRF 10 vor 10 jeden ze syrských uprchlíků ukázal potvrzení, které obdržel od švýcarských úřadů. Vyplývá z něj, že musel odevzdat více než polovinu finanční hotovosti své rodiny, která jí zůstala po zaplacení pašerákům za pomoc s útěkem do Švýcarska.

Ve zpravodajském pořadu byl též zveřejněn text z informačního listu pro uprchlíky, kde se mimo jiné píše: „Pokud vlastníte majetek přesahující hodnotu 1000 švýcarských franků, jste po příchodu do přijímacího střediska povinni tato finanční aktiva odevzdat a obdržíte doklad o přijetí platby.“

Stefan Frey z organizace na pomoc uprchlíkům Schweizerische Fluechtlingshilfe v reakci na opatření oznámil: „To je nedůstojné. Je nutné to změnit.“

Švýcarský státní úřad pro migraci SEM v televizi SRF opatření obhajoval a odkazoval na zákon, který po uprchlících a žadatelích o azyl požaduje, aby se podle svých možností podíleli na nákladech na zpracování svých žádostí o azyl a na poskytování sociální pomoci.

Mluvčí SEM pro švýcarskou televizi oznámil: „Když někdo v sedmiměsíční lhůtě dobrovolně odejde, budou mu peníze vráceny zpět a může si je vzít s sebou. V opačném případě jsou použity na náklady spojené s pobytem uprchlíků.“

Navíc uprchlíci, kteří získají právo žít a pracovat ve Švýcarsku, budou muset po dobu deseti let odevzdávat 10 procent svého platu, dokud nesplatí náklady v hodnotě 15 000 švýcarských franků (více než 370 000 korun).

Dánsko za podobný postup čelí kritice

S podobným návrhem na zabavování majetku uprchlíkům přišlo již dříve Dánsko. Původní návrh však v současné době upravuje. Pod tlakem agentury pro uprchlíky při OSN plánuje zvýšit částku, která bude uprchlíkům po příchodu ponechána.

Řada organizací včetně Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky tuto severskou zemi za návrh ostře kritizovala. Vadí jim rovněž skutečnost, že hrozí zpožďování opětovného spojení rodin a ztížení přijímání uprchlíků a jejich následného pobytu.

 

Autor: jil

Zroj: The Guardian

Foto: The Guardian