KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Syrská armáda spolu se spojenci údajně dobyla poslední pevnost Islámského státu v Sýrii

Syrská armáda spolu se svými spojenci vedenými libanonským hnutím Hizballáh ve středu získala pod kontrolu poslední pevnost Islámského státu v Sýrii - Abu Kamal. Zprávu potvrdil velitel vojenské aliance, která je podporována syrským prezidentem Bašárem al-Asadem. 

...

Syrská observatoř pro lidská práva tvrdí, že město ještě plně osvobozené není

„Poslední pevnost Daesh (Islámského státu), Abu Kamal, je osvobozena,“ zvedl velitel vojenské aliance. Za dobu své dvouleté existence a nejvíce na svém vrcholu v roce 2015 ovládal ISIS velká území v Sýrii a Iráku, vymítil stávající hranice, tiskl si vlastní peníze, vyžadoval dodržování velice přísných zákonů a prováděl útoky po celém světě.

Ve středu spojenecká syrská vojska obklíčila a napadla pevnost Abu Kamal a dobyla tak poslední islamistickou državu v zemi. Do boje se zapojily i stovky elitních šíitských sil z Íránem podporovaného libanonského hnutí Hizballáh. Syrská státní televize prohlásila, že je město Abu Kamal osvobozeno. Ovšem britská Syrská observatoř pro lidská práva uvedla, že to není pravda a že se u Abu Kamal stále bojuje.

Město se nachází na hranici s Irákem na břehu řeky Eufrat. Islámský stát už přišel o všechny své hlavní pevnosti a zbývají mu už jen některé vesnice a pouštní oblasti. Podobně je tomu i na území Iráku.

I přes své ztráty má Islámský stát stále velkou teritoriální přítomnost v Libyi i v jiných zemích a mnoho vlád očekává, že tato teroristická organizace zůstane hrozbou i nadále, a to i přesto, že přišla o svůj chalífát. Ten vyhlásil vůdce Abú Bakr al-Bagdádí v iráckém Mosulu v roce 2014. Osamělí militanti ISIS jsou nadále problémem i na Západě, kde plánují a někdy i provádějí izolované teroristické útoky.

Nová fáze války?

Co se týče situace v Sýrii, konec hlavních bojových operací proti ISIS zřejmě jen pozmění podobu zdejší občanské války, která se táhne od roku 2011.

Zatímco jsou syrské vládní síly spolu s Hizballáhem a jinými šíitskými milicemi podporovány místní vládou a Ruskem, Syrské demokratické síly (SDF), které jsou tvořeny aliancí kurdských a arabských milicí, mají podporu ze strany USA. Tyto síly vyvíjely nátlak na Islámský stát na severu a východě země, zatímco vládní jednotky operovaly spíše v centrální části země a částečně také na východě.

Zatímco se obě opoziční armády do této doby zabývaly především společným nepřítelem, nyní už mezi nimi nebude stát nikdo jiný. Syrská vláda přísahala, že znovu získá území ovládané SDF včetně bývalého chalífátu Rakká i ropných a plynových polí východně od Eufratu.

V oblastech, které na severu země ovládá SDF, usilují kurdské skupiny o autonomii s tím, že je zde ustanovena vlastní vnitřní politika. Washington však zatím nepotvrdil, jak se bude jeho vojenská podpora SDF vyvíjet po porážce Islámského státu. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek