KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

„Syrská větev Al-Káidy je větší hrozbou než ISIS,“ uvádí nová studie

Syrská pobočka Al-Káidy, Fronta an-Nusrá, je podle zprávy zpracované na základě studie dvou amerických institutů (Institut pro studium války a American Enterprise Institut) ještě větší hrozbou pro Sýrii a Západ než Islámský stát.
...

„Zničení An-Nusry musí být jednou z největších priorit“

Studie dvou institutů, které kritizují Obamovo zaměření pouze na Islámský stát, uvádí, že Fronta an-Nusrá (zkráceně An-Nusrá) představuje „jednu z nejvýznamnějších dlouhodobých hrozeb“ mezi džihádistickými skupinami.

„Tato pobočka Al-Káidy vybudovala rozsáhlou síť partnerství s místními opozičními skupinami, které vznikly přímo z této teroristické skupiny, nebo jsou vůči ní loajální,“ uvádí se ve zprávě.

„Porážka a zničení An-Nusry musí být jednou z nejvyšších priorit jakékoliv strategie na ochranu Spojených států a Evropy před útoky Al-Káidy,“ uvádí zpráva s tím, že se skupině „podařilo oslabit umírněnou opozici a proniknout k sunnitským opozičním skupinám v Sýrii.“ Skupina je tak připravena těžit z ničení Islámského státu a pádu Assadovy vlády ve vlastní prospěch.  

Ve zprávě se uvádí, že An-Nusrá  není tolik zranitelná díky tomu, že namísto pokusu o nadvládu získává spojence díky navazování přátelství. Své partnery vybavuje tato teroristická skupina „vyspělými vojenskými schopnostmi“ ve snaze podpořit útoky proti západním zemím.


Foto: Wikimedia

An-Nusrá se drží v pozadí a čeká, až přijde její čas

Autoři studie uvádějí, že zatímco je Islámský stát vidět a veřejně na sebe upozorňuje, An-Nusrá zůstává skryta. To znamená, že Spojené státy na ni nekladou velký důraz. Studie tuto strategii kritizuje a uvádí, že „jakákoliv strategie, která neklade na An-Nusru žádný výraznější důraz, nedokáže ochránit americkou vlast.“

Fred Kagan, jeden z autorů studie v prohlášení uvedl, že se An-Nusrá rozhodla, že nebude na západní země v nejbližší budoucnosti útočit, aby na sebe neupozorňovala. Kagan dodal, že se tato teroristická skupina „tiše proplétá skrze syrské obyvatelstvo a syrskou opozici a v pozadí čeká na to, až převezme nadvládu nad globálním džihádem, jakmile medializovaný ISIS padne.“

Na studii a výsledné zprávě pracovala skupina odborníků, z nichž byli někteří zapojeni do plánování přítomnosti amerických vojáků v Iráku v roce 2007.

Mezitím byly v Sýrii naplánovány mírové rozhovory mezi prezidentem Assadem a povstaleckými skupinami, které by měly začít ještě tento měsíc v Ženevě společně s Američany a jejich spojenci. Zpráva o skupině An-Nusrá však uvádí, že „stávající strategie v Sýrii téměř jistě spěje k nezdaru.“

Fronta An-Nusrá se objevila koncem roku 2011 během prvních dnů syrské občanské války. Ukázala se jako jedna z nejúspěšnějších bojových skupin a v současnosti ovládá území v severozápadní Sýrii. 

 

Autor: ElS

Zdroj: RT

Foto: © Hamid Khatib / Reuters

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek