KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Syrští uprchlíci se vracejí do Aleppa, vysídlených jedinců je však stále více

Syrské Aleppo, které se dostalo zpět do rukou Damašku loni v prosinci, se v letošním roce stalo hlavní destinací pro ty Syřany, kteří se vracejí domů. Podle OSN se počet navrátilců pohybuje kolem více než 600 000 jedinců. 

...

V roce 2017 bylo vysídleno přes 880 tisíc lidí

Během prvních sedmi měsíců roku 2017 se do válkou zničené Sýrie vrátilo více než 600 000 vysídlených Syřanů. V pátek to uvedla Migrační agentura OSN, podle níž se jedná především o vnitřně vysídlené jedince. Celkem 16 % lidí se pak vrátilo do Sýrie z jiných národů, především z Turecka.

Tato čísla téměř odpovídají číslům zaznamenaným za celý rok 2016. Až 67 % vysídlených Syřanů se vrátilo do vládou řízeného regionu Aleppo, významný počet uprchlíků se vrátil také do regionu Al-Hasakah, což je severovýchodní provincie ovládaná Kurdy.

Aleppo bylo v půlce prosince za podpory Ruska získáno zpět syrskou armádou, několik let předtím však bylo rozděleno na část ovládanou vládními silami a část ovládanou nesourodými militantními skupinami včetně radikálních džihádistů. Bitva o město nakonec skončila dohodou o příměří, která umožnila zbývajícím povstaleckým silám a jejich rodinám opustit Aleppo a odejít do provincie Idlib, která je stále v rukou povstalců.

Mezi další destinace, kam se uprchlíci nyní vracejí, patří také Hamá, Homs či Damašek. „Vzhledem k návratům, jichž jsme svědkem a rostoucímu počtu vnitřně vysídlených navrátilců začala UNHCR navyšovat své provizorní kapacity uvnitř Sýrie,“ uvedl Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.

Situace však podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) „rozhodně není růžová“ jak by se mohlo zdát. Počet lidí, kteří museli v roce 2017 opustit své bydliště, totiž stále převyšuje počet navrátilců. Odhaduje se, že vysídleno bylo více než 808 000 lidí. Přibližně 10 % z těch, kteří se v letech 2016 a 2017 vrátili do svých domovů, je museli znovu opustit.

Odhalení památníku v osvobozeném Aleppu

Rusko přispělo k tomu, že znepřátelené regionální státy zasedly k jednomu jednacímu stolu

Téměř 20 % navrátilců nemá bezpečný přístup k zásobování potravinami nebo pitnou vodou a až pro 60 % není dostupná zdravotní péče ani infrastruktura, která byla za války poškozena. I přesto je však pro některé lidi návrat to nejlepší, co mohou udělat. V uprchlických táborech mnohdy čelí nedostatku pomoci, nezaměstnanosti, špatnému zacházení ze strany hostitelských zemí i celkově špatným vyhlídkám na změnu k lepšímu. To může platit i pro ty, kteří se dostali na bohatší a bezpečnější místa, například do Evropy.

Někteří lidé však nemají vůbec žádnou volbu a jsou nuceni odejít v rámci dohody mezi soupeřícími frakcemi v Sýrii. I přesto se ale mezinárodní pozorovatelé shodují na tom, že obecný trend naznačuje naději na strategii de-eskalace bojů, kterou přijala syrská vláda za podpory Ruska, Turecka a Íránu.

„Rusko hraje v této oblasti vedoucí úlohu s tím, že se i přes vážné rozdíly mezi Íránem a Tureckem dostali všichni na regionální úrovni k jednomu jednacímu stolu,“ domnívá se Kamal Alam, analytik syrských záležitostí. „Moskva úspěšně přesvědčila tyto dva státy, aby se pokusily zajistit v Sýrii stabilitu. Ruská vojenská policie spolu s diplomaty rovněž získala důvěru syrských Kurdů a dalších prvků opozice, což hraje v celé záležitosti opravdu pozitivní roli,“ dodal Alam. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek