KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Tchaj-wan se stal první asijskou zemí, která zakázala konzumaci psího a kočičího masa

Ostrovní stát Tchaj-wan se stal první asijskou zemí, která kompletně zakázala jakoukoliv konzumaci masa psů a koček.

...

Nový zákon, který byl úspěšně odsouhlasen v úterý, potírá „konzumaci, nákup nebo držení psího a kočičího masa“ s možností uložit pokutu až ve výši 250 000 tchajwanských dolarů (více než 200 000 Kč).

Zákonodárkyně Wang Yu-min tento zásadní zlom kvitovala s tím, že jde o první zákon svého druhu v Asii, který „ukazuje, že Tchaj-wan je společností s pokročilou sociální péčí o zvířata“.

Poznamenala, že některé lokální úřady na Tchaj-wanu se již dříve pokoušely podobný zákaz zavést, ale dodala, že v této otázce byla jednoznačně nutná národní legislativa.

V Hong Kongu a Číně již dnes sice platí zákaz zabíjení psů a koček pro maso, ale neplatí zde žádné specifické nařízení, které by konzumaci těchto mas zakazovalo.

Nový tchajwanský zákon rovněž zvýšil již platný trest za prokázané zabíjení či zneužívání zvířat, a to na 2 roky odnětí svobody a pokutu až ve výši 2 milionů tchajwanských dolarů (více než 1,6 milionu korun).

Pachatele, kteří za tento přečin byli již někdy trestáni, čeká trest až 5 let odnětí svobody a pokuta 5 milionů tchajwanských dolarů (téměř 4,1 milionu korun).

Zákon mimo jiné zakazuje i „venčení zvířat“ stylem, kdy je majitelé přivážou k vozidlu a nutí je běžet za ním. Vyšetřovatelé taktéž získali pravomoc všechny usvědčené pachatele ze zneužívání, zabíjení či konzumování zakázaných zvířat veřejně jmenovat a zahanbit.

Tchaj-wanská vláda k novému zákonu přistoupila po sérii případů zneužívání zvířat, které otřásly veřejností. Jedním z nich bylo i zveřejněné video, na kterém trojice vojáků bila a škrtila toulavého psa tak dlouho, dokud jej nezabili.

Video začalo rychle kolovat po YouTube a tchaj-wanská armáda byla nucena se za chování svých mužů veřejně omluvit.

Jako v mnoha jiných asijských národech, i na Tchaj-wanu byla ještě před několika desetiletími konzumace psího masa zcela běžná. V současnosti jde i přes několik zpráv o obchodech usvědčených z prodeje psího masa spíš o výjimečnou věc.

Nová nařízení znamenají, že Tchaj-wan má aktuálně jedny z nejsilnějších zákonů chránících zvířata v celé Asii.


Autor: ToD

Zdroj: DailyMail

Foto: AFP

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek