KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Těhotné ženy by neměly navštěvovat jihovýchodní Asii kvůli viru zika

Američtí zdravotníci ve čtvrtek vydali doporučení, ve kterém varovali těhotné ženy před návštěvou celkem 11 zemí v jihovýchodní Asii. Je zde totiž možné riziko nákazy virem zika, který způsobuje závažné vrozené vady. 

...

Místní obyvatelé jsou vůči viru imunní

Centrum pro kontrolu nemocí (CDC) se sídlem v USA prohlásilo celkem 11 zemí z jihovýchodní Asie za možná ohniska nákazy. Těhotné ženy by proto neměly cestovat do Bruneje, Barmy, Kambodži, Indonésie, Laosu, Malajsie, Thajska, Východního Timoru, Vietnamu na Maledivy a Filipíny.

Při čtvrteční poradě o rizicích souvisejících s návštěvou těchto zemí bylo zatím stanoveno jen doporučení odložit cestování, které není nezbytně nutné. CDC uvedlo, že někteří cestovatelé již byli virem zika v některých částech jihovýchodní Asie nakaženi. Virus je zde endemický a přítomen je po mnoho let.  Mnoho místních obyvatel je vůči němu imunních, ale turisté s největší pravděpodobností ne.

V současnosti se virus vyskytuje v 60 zemích po celém světě

„Úroveň rizika nákazy zde není známa a nejspíš je i nižší než v místech, kde se široce šíří,“ uvedli představitelé CDC. Jedná se o onemocnění šířené komáry, ale může se přenášet i pohlavním stykem. Virus byl v loňském roce identifikován v Brazílii a od té doby se rozšířil po celém světě. Infekce není vždy symptomatická, ale může způsobovat například horečku dengue.

Vážné poškození však může způsobit plodu v těle matky během těhotenství, mezi nejčastější vady patří mikrocefalie (zakrnění mozku a hlavy) a další vrozené vady. Kvůli šíření viru CDC nedoporučuje těhotným ženám cestovat do celkem 60 zemí po celém světě.


Autor: ElS

Zdroj: Time

Foto: Reuters

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek