KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Tělo zavražděného bratra Kim Čong-una vydáno do Severní Koreji

Malajsie po dlouhých diplomatických jednáních se Severní Koreou vydala tělo zavražděného nevlastního bratra severokorejského lídra. Malajský premiér Najib Razak uvedl, že koroner uvolnění Kim Čong-namova těla schválil.

...

Kim Čong-nam byl minulý měsíc zavražděn na letišti ve městě Kuala Lumpur pomocí nervově paralytické látky. Jeho vražda mezi Malajsií a Severní Koreou vyvolala velký diplomatický spor. Malajsie Severní Koreu z vraždy přímo neobvinila, je zde ale rozšířené podezření, že Kim Čong-nama nechala zavraždit právě Korea.

Premiér Razak dále uvedl, že devíti Malajcům, kterým bylo původně zakázáno opustit Severní Koreu, bylo nyní uděleno povolení k návratu do Malajsie a dodal, že Severokorejcům bude také umožněno opustit Malajsii

Novinář BBC Jonathan Head uvedl, že mezi těmito lidmi jsou také 3 Severokorejci, kteří jsou v hledáčku malajské policie v souvislosti s Kim Čong-namovou vraždou.

Video, které se ve čtvrtek objevilo v japonských médiích, údajně zachycovalo dva z podezřelých, zaměstnance ambasády a pracovníka státních severokorejských aerolinií, v letadle, které mělo údajně přepravovat Kim Čong-namovu rakev.

Premiér Razak řekl: „Měl jsem ohledně této záležitosti hluboké osobní obavy a v zákulisí jsme intenzivně pracovali, abychom dosáhli tohoto úspěšného výsledku. K zajištění návratu občanů Malajsie bylo třeba překonat mnoho výzev.“

„Naše vláda pevně věří v principy spravedlnosti a suverenity. Naše policejní vyšetřování tohoto závažného zločinu na malajské půdě bude pokračovat. Udělil jsem pokyny provést všechna možná opatření za účelem postavení těch, kteří jsou za tuto vraždu odpovědní, před soud.“

Z vraždy Kim Čong-nama byly doposud obviněny dvě ženy, jedna z Vietnamu a druhá z Indonésie. Obě údajně měly za to, že jsou součástí televizního vtipu. Záběry z CCTV kamer ukazují, jak ženy přicházejí ke Kim Čong-namovi čekajícímu na svůj let a potírají mu obličej bojovou nervově paralytickou látkou VX. Napadený zemřel během 20 minut.

Interpol vydal po incidentu tzv. „červené oznámení“, což je nejbližší ekvivalent mezinárodního zatykače, týkající se celkem 4 Severokorejců stíhaných ve spojení s vraždou.

Malajské úřady uvedly, že tito muži byli v den Kim Čong-namovy vraždy na letišti a poté opustili zemi. Má se za to, že v současné chvíli se nachází v Severní Koreji. K zatčení mužů však pravděpodobně nedojde, protože Severní Korea není členskou zemí Interpolu.

Kim Čong-nam, který byl odcizeným starším nevlastním bratrem Kim Čong-una, byl vynechán v severokorejské linii následnictví a v době své smrti žil v čínské správní oblasti Macao. Dosud není jasné, kde se nachází jeho manželka a děti, ačkoli jeho syn se dříve tento měsíce objevil ve videu, kde uvedl, že jeho rodina je pohromadě.


Autor: VoZ

Zdroj: BBC

Foto: AFP

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek