KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Téměř 2 000 Kanaďanů podstoupilo eutanázii v průběhu jednoho roku od její legalizace

Téměř 2 000 Kanaďanů se rozhodlo za lékařské asistence ukončit svůj život poté, co se asistovaná sebevražda stala loni v zemi legální. Za 12 měsíců se tak eutanázie rázem stala příčinou 1 % všech úmrtí v zemi.

...

Eutanázii nejčastěji volí pacienti s rakovinou

Předběžná zpráva, kterou v pátek zveřejnila agentura Health Canada, odhalila rostoucí popularitu asistované sebevraždy u nemocných Kanaďanů. Od června roku 2016 souhlasilo s kontroverzní praxí celkem 1982 lidí, z toho v prvním půl roce to bylo 803 lidí a ve druhém 1179.

Jedná se meziročně o téměř 47% nárůst, přičemž eutanazie představovala za tu dobu 0,9 % veškerých úmrtí v Kanadě. Bylo zjištěno, že nejčastěji tuto smrt volí pacienti s rakovinou, jedná se asi o 63 % všech případů. Mezi další hlavní důvody asistované sebevraždy patří neurodegenerativní poruchy či poruchy dýchání a oběhového systému.

K eutanazii se podle zprávy uchýlili lidé všech věkových kategorií, od 18 až do 91 let. Nejčastější věkovou kategorii představovali lidé mezi 56 až 64 lety věku. V době schválení byl zákon kritizován za to, že je příliš restriktivní. Kritici tvrdili, že „vězní pacienty v nesnesitelném utrpení.“

Lékaři musí zhodnotit, zda žadatel splňuje všechny podmínky pro asistovanou sebevraždu

Zákon umožňuje, aby sebevražda proběhla za asistence lékaře v případě, že se jedná o dospělou osobu, která trpí „nevyléčitelnou“ nemocí nebo zdravotním postižením, jehož „přirozená smrt je v dohledné době předpokládatelná.“

Tato přísná kritéria znamenají, že daná osoba, která si přeje zemřít, musí o eutanázii zažádat, a poté počkat na přezkoumání svého případu ze strany odborníků, kteří následně rozhodnou, zda pacient splňuje všechny podmínky. Kromě Kanady je eutanazie legální také v Nizozemsku, Belgii, Kolumbii a Lucembursku. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek