KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

„Terorismus musí být poražen,“ Trump s Putinem chtějí bojovat s terorismem společně

Americký prezident Donald Trump vyjádřil svou soustrast obětem bombového útoku v petrohradském metru během telefonního hovoru s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Oba vůdci se shodli na tom, že by Rusko a USA měly proti terorismu bojovat společnými silami. Včerejší bombový útok si vyžádal nejméně 11 mrtvých, desítky lidí však stále zůstávají v lékařské péči.

...

Americký prezident byl jedním z prvních světových vůdců, který Rusku vyjádřil svou soustrast

Trump podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova vyjádřil svou „hlubokou soustrast příbuzným a blízkým obětí, které byly zabity v důsledku barbarského teroristického činu.“ Putin Trumpovi na oplátku poděkoval za jeho solidaritu s ruským lidem.

V prohlášení Bílého domu vydaném po rozhovoru mezi oběma státníky bylo uvedeno, že se oba dva prezidenti „rozhodli společně bojovat proti terorismu, aby byl co nejrychleji poražen.“ Trump také vyjádřil plnou podporu ze strany Washingtonu a uvedl, že osoby odpovědné za útok musí stanout před soudem.

Americký prezident byl jedním z prvních světových vůdců, kteří Rusku vyjádřili po útoku svou soustrast. Výbuch otřásl petrohradským metrem v pondělí odpoledne, když jeden z vlaků, v němž došlo k explozi, projížděl mezi dvěma centrálními stanicemi. Doposud bylo potvrzeno 11 mrtvých a více než 50 zraněných.

V ruských médiích se objevily spekulace o identitě útočníků

Ruský prezident byl v době útoku na návštěvě Petrohradu, měl zde jednání s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem. Bezprostředně po výbuchu Putin uvedl, že vyšetřovatelé pracují se všem možnými variantami motivu tohoto trestného činu, ale že nejpravděpodobnější je terorismus.

Podle předběžných výsledků vyšetřování byla bomba odpálena nejspíš sebevražedným atentátníkem. Podle ruských médií byli na místě nejméně dva podezřelí, to však policie nepotvrdila. Objevily se i spekulace o identitě jednoho z atentátníků, který by měl být středoasijského původu.

Rada bezpečnosti OSN již odsoudila útok jako „barbarský a zbabělý teroristický útok“ a „odporný teroristický čin.“


Autor: ElS

Zdroj: CNBS

Foto: Reuters

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek