KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Teroristé z tuniských útoků se cvičili v táboře Islámského státu v Libyi

Vazby mezi tuniskými útoky a tábory teroristů v Libyi odhalují hrozby, které představují země, kde vládne bezpráví, pro slabé vlády na Blízkém východě.
...

Společný výcvik v pohraničním táboře

Tuniský terorista, který minulý týden zastřelil desítky převážně britských turistů v letovisku v Tunisku, prošel výcvikem v táboře Islámského státu v sousední válkou zmítané Libyi. Stejný výcvik absolvovali i ozbrojenci, kteří v březnu zabili 22 převážně evropských turistů ve známém muzeu Bardo v hlavním městě Tunisu.

Tuniské bezpečnostní orgány ve čtvrtek oznámily, že jsou přesvědčené, že radikalizovaný student zodpovědný za masakr v letovisku i tuniští ozbrojenci z útoku v muzeu Bardo společně v lednu prošli tréninkem se zbraněmi a ideologickým školením v džihádistickém táboře v Libyi.

Hrozba pro blízkovýchodní slabé vlády

Souvislost mezi smrtelnými útoky v Tunisku a výcvikovými tábory teroristů v Libyi ukazuje na hrozbu džihádistické infiltrace ze strany chaotických a právo neuznávajících zemí pro slabé vlády napříč celým Blízkým východem, které se pokoušejí udržet bezpečnost a pořádek.

V současné době například Jordánsko čelí rostoucí bezpečnostní hrozbě a růstu vlivu džihádistů zejména na mladé lidi. Je to způsobeno zejména úspěchy Islámského státu při získávání kontroly nad rozsáhlým územím v sousední válkou postižené Sýrii. Tunisko má podobný problém způsobený vzestupem džihádistických skupin včetně Islámského státu v Libyi.

Tuniská opatření

Radikální Tunisané snadno pronikají přes špatně střežené hranice do chaotické Libye, kde absolvují trénink. Tuniské bezpečnostní složky mezi ně chtějí infiltrovat své lidi, aby se pokusili zjistit, kdo džihádisty připravuje a zabránit případnému dalšímu útoku v Tunisku.
Tuniské úřady ve čtvrtek oznámily, že Sajfaddín Rizkí, který minulý pátek na pláži v letovisku Súsa zastřelil 38 lidí, byl vycvičen v pohraničním táboře v západní Libyi. Tuniský ministr, který řídí vyšetřování útoku v Súsa, Kamel Jendoubi na čtvrteční tiskové konferenci v Tunisu řekl, že v souvislosti s Rizkího útokem bylo zatčeno osm osob a po dalších je dosud pátráno. S vyšetřováním pomáhalo několik britských bezpečnostních představitelů, kteří podle Jendoubiho „pomohli odhalit celou síť akce v Súsa“.

Tuniská vláda též zahájila ozbrojenou ochranu oblastí cestovního ruchu a nasadila více než 1300 ozbrojených policistů na pláže a do hotelů. Tato akce je považovaná za zoufalý pokus o záchranu zasaženého turistického průmyslu.

Tuniská vláda ale může jen málo udělat proti táborům teroristů, které v minulých letech vznikly podél jejich hranic. Domácí skupiny, jako například Ansar al-Šaría, nebo importované skupiny (Islámský stát) využily bezpečnostního prázdna, které nastalo v Libyi po pádu diktátora Muammara Kaddáfího a během současné občanské války.

Tunisané, kteří provedli útoky v Bardo a Súsa absolvovali výcvik v pohraničním táboře v západní Libyi, který provozuje Ansar al-Šaría. Tato libyjská teroristická organizace je zodpovědná za útok na americké diplomatické sídlo v Benghází ve východní Libyi, při kterém v roce 2012 zemřeli čtyři Američané včetně velvyslance Christophera Stevense. Útočník ze Súsa Rizkí byl členem tuniské pobočky Ansar al-Šaría až do jejího zákazu v roce 2013. Působil v ní během svých studií ve městě Kairouan.
V Libyi se Ansar al-Šaría spojila s Islámským státem a společně bojují proti dalším ozbrojeným frakcím v zemi včetně obou vzájemně soupeřících vlád. Islámský stát si v průběhu loňského roku upevnil svoji pozici v Libyi a ovládá nyní Dernu a Syrtu - dvě města na pobřeží Středozemního moře.

Tuniští představitelé ve čtvrtek zdůraznili, že se staví čelem k problémům s územím pod kontrolou Islámského státu a výcvikovými tábory pro teroristy v Libyi. Současně požádali o shovívavost evropské i další partnery Tuniska zvláště poté, co si Tunisané v prosincových volbách zvolili sekulární vládu.

Další hrozba

Někteří regionální experti i libyjští představitelé, kteří bojují s rostoucím islamistickým vlivem ve své zemi, ale tvrdí, že Tunisko má kromě teroristických táborů v Libyi další problém s radikálními islamisty. Tunisané jsou totiž hojně zastoupeni v seznamu zahraničních bojovníků, kteří v posledních letech odešli do Sýrie pomoci Islámskému státu vést džihád. Podle některých odhadů se jedná o několik tisíc osob.

A nyní se stovky těchto otrlých bojovníků budou chtít vrátit domů a zaměřit svou džihádistickou horlivost na svůj severoafrický domov. Stávají se tak novou hrozbou pro Tunisko.

Zdroj: Yahoo News

Foto: BRQ Network CC BY 2.0

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (1 příspěvků)

Komentáře (1)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
buďmě obezřetní!!