KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Teroristický útok v Tunisku může zcela zničit nejen tamní turistický ruch

Tunisko je zemí, která se asi nejlépe vyrovnala s Arabským jarem a v posledních pěti letech prošla působivou transformací na fungující demokracii. Jde však stále o velmi křehký stát, který je z nemalé části závislý na turistickém ruchu. Nyní je však v ohrožení reputace letovisek prakticky v celém Středomoří.
...

Terorismus a imigranti ničí pověst středomořských letovisek

Mohlo by se zdát, že teroristické útoky vedené na turisty v severní Africe postihnou pouze tamní cestovní ruch. Vzhledem k tomu, že z Afriky do Evropy proudí davy imigrantů, bude velmi pravděpodobně trpět i jižní Evropa a tedy Středomoří jako takové.

Velmi reálným příkladem je například řecký ostrov Kos, kde přítomnost imigrantů způsobila mezi turisty i v médiích po celé Evropě hotové pozdvižení. Pozdvižení, které se neblaze projeví na zájmu o zájezdy do tohoto letoviska. Zatím se ale zdá, že minimálně letos ještě některé stálice jako Chorvatsko úbytek turistů nepocítí.

Severoafrické země jako Egypt a Tunisko už dnes nepatří mezi lokality, kam by kvůli obav z bezpečnosti turisté mířili v houfech. A nejde jen o problém terorismu, ale také o politickou situaci. Současné události budou tento strach nepochybně nadále prohlubovat.

Zvlášť, pokud budou útoky na turisty v letoviscích pokračovat, je velmi pravděpodobné, že sem lidé ve velkém přestanou jezdit, protože se budou logicky bát o vlastní životy. Tunisko, kde už letos došlo ke dvěma ozbrojeným útokům, při kterých zahynuly desítky zahraničních turistů, přičemž ten páteční byl nejhorším v moderní historii země, už se v této situaci nachází.

HDP Tuniska je z 15 procent závislé na turistech

Na jedné straně zemi houfně opouštějí turisté, kteří již přijeli, a na druhé straně lidé v panice ruší své již naplánované a zaplacené letní dovolené v této zemi. Ztráty mohou být obrovské. V loňském roce navštívilo Tunisko celkem 6,1 milionu turistů především z Evropy.

Turismus a cestovní ruch obecně představuje 15,2 procenta z celkového HDP Tuniska, tedy téměř šestinu, což rozhodně není zanedbatelná část. Vytváří rovněž více než 470 tisíc pracovních míst (13,8 procenta celkové zaměstnanosti). Úpadek turismu by tedy pro tuniskou státní kasu představoval velmi citelnou ztrátu.

Tunisko navíc není v potírání islámského násilí příliš úspěšné. Radikální militanti v zemi od roku 2011, kdy byl svržen tamní dlouholetý vládce Zín Abidín bin Alí, neustále nabírají na síle. Celý problém s terorismem navíc zhoršuje i konflikt v sousední Libyi a tuniští příznivci Islámského státu, kteří se vracejí domů z bojů v Iráku a Sýrii.

Ve velkém měřítku ale fakt, že turisté budou ze strachu raději trávit své každoroční dovolené ve svých zemích a necestovat za mořem, může uškodit i celému Středomoří. Kolabující Řecko, ale i další státy jižní Evropy nemohou dnes hovořit zrovna o stabilní ekonomické situaci. Někteří ekonomové si myslí, že bankrot Řecka by mohl časem vést k podobnému osudu i v případě Španělska, nebo Itálie, která nyní musí vynakládat velké prostředky na záchranu a živení afrických imigrantů.

Autor: ToD
Zdroj: Reuters, BBC
Foto: Wikimedia

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek