KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Tillerson o KLDR: Rusko a Čína musí v reakci na severokorejské rakety účinit „přímou akci“

Japonsko varovalo Severní Koreu, že ji „nečeká žádná jasná budoucnost.“ K výhruzce přistoupilo po testu další severokorejské interkontinentální balistické střely. Vyzvalo rovněž k pohotovostnímu zasedání Rady bezpečnosti OSN. Během pouhých několika týdnů KLDR otestovala další ze svých balistických střel, která prolétla nad japonským územím. Americký ministr zahraničí Rex Tillerson mezitím v reakci na test vyzval mezinárodní společenství, aby přijalo „nová opatření“ vůči KLDR, obzvláště pak Rusko a Čína. 

...

Rusko a Čína by mohly vyvinout nátlak prostřednictvím omezení dodávek ropy

Nově vypuštěná střela doletěla dál, než jakákoliv předešlá raketa testovaná severokorejským režimem. Start rakety spustil v Japonsku nouzové sirény, přerušil rádiová i televizní vysílání a obyvatelům byly rovněž rozeslány varovné textové zprávy vyzívající je, aby si nalezli ukrýt. Střela proletěla dnes ráno nad japonským ostrovem Hokkaidó, načež dopadla do moře.

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson uvedl, že je třeba provést proti jednání severní Koreje „přímou akci“ s tím, že Rusko a Čína jsou v nejlepší pozici vyvíjet na severokorejský režim potřebný nátlak. Jakožto hlavní dodavatelé ropy pro tuto zemi by Rusko a Čína mohly „ukázat svůj nesouhlas s těmito bezohlednými testy raket tím, že podniknou své vlastní akce,“ řekl Tillerson ve svém prohlášení.

Test další rakety byl zřejmou ukázkou vzdoru ze strany severokorejského režimu poté, co Rada bezpečnosti OSN schválila nové kolo sankcí vůči Pchjongjangu. Podle informací o nejnovějším startu rakety se jednalo o střelu středního doletu, která doletěla dále, než raketa vystřelená dne 29. srpna. To naznačuje, že Severní Korea v rámci svého jaderného programu úspěšně pokračuje ve vývoji dokonalejších zbraní.

KLDR testuje rakety navzdory opatřením ze strany mezinárodního společenství

Rada bezpečnosti OSN se setkala v New Yorku dnes v 15:00 hodin místního času, aby prodiskutovala nejnovější test severokorejské střely. Japonský premiér Šinzó Abe nazval start „absolutně nepřijatelným“ s tím, že nedávný zákaz vývozu textilií a omezení dodávek ropy do Severní Koreje „poukázal na jednotnou a silnou vůli mezinárodního společenství řešit situaci mírově.“

„Avšak i navzdory těmto opatřením KLDR provedla další test,“ podotkl japonský premiér. „Musíme dát Severní Koreji najevo, že pokud bude nadále takto pokračovat, nečeká ji žádná jasná budoucnost,“ dodal Abe.

Americký ministr obrany James Mattis byl mezitím dotázán na možnost případné vojenské odezvy, načež odpověděl, že o tom „zatím nechce mluvit.“ Mattis dodal, že prezident Donald Trump byl o startu severokorejské rakety informován.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek