KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Tisíce turistů uvízly po silném sněžení ve švýcarském lyžařském středisku

Neobvykle silné sněžení zasáhlo až 13 000 turistů ve švýcarském letovisku Zermatt rozkládajícím se pod horou Matternhorn. Všechny místní silnice, železniční dráhy, sjezdovky a turistické stezky byly uzavřeny, pro turisty musel přiletět vrtulník, aby je dopravil do nedaleké vesnice kvůli vysokému lavinovému nebezpečí. 

...

Nejednalo se o oficiální evakuaci, odletěli jen turisté, kteří odletět chtěli

Policejní úředník z Zermattu uvedl, že cesta vrtulníku do obce Taesch trvá zhruba tři minuty. Úředník prohlásil, že vrtulník tak může přepravit až 100 lidí za hodinu, pokud to podmínky dovolí. Odvezeni však byli jen turisté, kteří o to požádali, protože se nejedná o oficiální evakuaci.


Švýcarská televizní stanice SRF zveřejnila záběry několika lidí, kteří za sebou táhli svá zavazadla po ledové plošině, když mířili k vrtulníkům připraveným k odletu. Jeden z místních hoteliérů uvedl, že údržbáři silnic mezitím používají řízené výbuchy k tomu, aby pomohli odstranit napadaný sníh.


Janine Imeschová z turistické kanceláře v Zermattu uvedla, že nikdo není v ohrožení a že byla v oblasti obnovena i dodávka elektrické energie po krátkém výpadku. „Není důvod k panice, všechno je v pořádku,“ uvedla Imeschová s tím, že jsou uzavřeny jen lyžařské oblasti. „Ve vesnici je atmosféra uvolněná,“ dodala.


Zermatt se snaží bohaté sněhové nadílky co nejvíce využít

Romy Binerová, která je předsedkyní městské rady v Zermattu, uvedla, že město nevidělo tolik sněhu už několik let. „Letos nás to opravdu překvapilo, snažíme se toho co nejlépe využít,“ řekla Binerová. 


Švýcarský institut WSL pro sněhový a lavinový výzkum uvedl, že za 24 hodin napadalo nejméně 80 centimetrů nového sněhu, čímž vzniklo maximální riziko lavinového nebezpečí.


Foto: @RResort2222m/via Reuters

Sněžení způsobilo zintenzivnění rizika sesuvu půdy a i riziko lavin v širokém úseku jihozápadního Švýcarska, v některých oblastech nasněžilo i více než 100 centimetrů za 24 hodin. Dnes už by se podmínky podle místních úřadů měly zlepšovat.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek