
Kim Čong-un své pohrůžky ventiloval
ve svém televizním novoročním projevu, v němž rovněž zmínil
otevřenost k dialogu s Jižní Koreou. Severní Korea rovněž
zvažuje, že vyšle své sportovce na olympijské hry.
Kim během svého vystoupení zdůraznil důležitost zbraňového programu, ale také naznačil, že jeho ambice ještě nejsou zcela naplněny. „Severní Korea musí začít vyrábět jaderné hlavice a balistické střely ve velkém množství a urychlit jejich nasazení,“ zmínil v projevu.
Trump reagoval zdrženlivě
Kimova reakce nezůstala bez odpovědi amerického prezidenta Donalda Trumpa, který na dotazy novinářů odpověděl kupodivu zdrženlivě „Uvidíme, uvidíme.“ Za jeho krátkou odpovědí však může být fakt, že se Trump zrovna účastnil oslav Nového roku ve svém resortu na Floridě.
Otevřeně se ke svému sousedovi vyjádřila Severní Korea, která ocenila snahy o dialog. „Severní Korea měla vždy vůli k dialogu se Severní Koreou, a to kdykoli a kdekoli,“ zmínil v reakci mluvčí jihokorejského prezidenta.
Kim Čong-un ohledně vztahů s Jižní Koreou pookřál dle svých slov ze dvou důvodů. Prvním je 70. výročí vzniku jeho domoviny a druhé připravované olympijské hry, které se odehrají v jihokorejském Pchjongjangu.
Odborníci se však shodují, že Kimův návrh může vycházet z čistého pragmatismu, neboť jeho záměrem může být udobřit si OSN, která sankcemi tlačí na severokorejskou ekonomiku.
Severokorejci v Pchjongjangu?
Kim je dle svých slov rovněž otevřený k vyslání sportovní delegace na chystané olympijské hry, což je gesto, které Jižní Korea již dříve přivítala.
„Účast Severní Koreje na olympijských hrách bude dobrou příležitostí k ukázání jednoty lidu a doufáme, že hry budou úspěšné,“ řekl Kim. „Zástupci obou zemí by se měli urychleně setkat ohledně diskuze o naší účasti,“ dodal.
Zástupci olympijského výboru Kimova slova přivítali a označili je za „novoroční dar“.
Komentáře (0)