KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Toto v brožurách Karibiku neuvidíte: Záplava odpadků dusí tamní moře

Je pravděpodobné, že se tyto snímky zřejmě nedostanou do lesklých turistických brožur, jež popisují Karibik jako hotový ráj. Fotografie totiž ukazují mnohem temnější realitu jasně modrých moří, která jsou stále více sužována přílivem vyhozených plastů. 

...

Hromady plastu zabraňují slunečním paprskům proniknout pod hladinu

Na jedné z fotografií pořízené u ostrova Roatan poblíž Hondurasu je zobrazen potápěč, který se hodlá ponořit do vody téměř zcela pokryté odpadem. Na dalším snímku je vidět hladina moře, v níž plavou plastové lahve, pytle a další odpadky, které zabraňují slunečnímu záření proniknout pod hladinu.

Při pohledu na detailní záběry znečištěné mořské hladiny jsou vidět desítky jednorázových nožů a vidliček, které se proplétají mezi mořskými řasami. Odborníci se domnívají, že byl tento odpad vyplaven do moře z nedaleké Guatemaly, která byla zasažena dlouhodobým obdobím deště, což zvedlo hladiny řek. Ty pak z měst a vesnic sebraly odpad, který se dostal až do moře.


Fotografka Carolline Powerová, která fotografie sdílela na sociálních sítích, aby tak zvýšila povědomí o problému, uvedla: „To musí přestat. Přemýšlejte o plastu, který používáte v každodenním životě.“ John Houston ze společnosti Blue Planet Society, který se zabývá ochranou oceánů, řekl, že je to vůbec nejhorší případ znečištění plastem, který kdy viděl.


Plastové částice se prostřednictvím ryb dostávají do potravinového řetězce

Houston poukázal na to, že se plast rozkládá na mikroskopické částice, které poté vstupují do potravinového řetězce prostřednictvím planktonu a ryb, které tyto částice konzumují. „Předpokládá se, že až 90 % mořských ptáků pozřelo nějaký druh plastu a existuje mnoho příkladů želv či velryb, které považovaly plast za potravu,“ uvedl Houston.

Jiná moře a oceány na tom nejsou lépe:

„My všichni hrajeme roli při snižování množství plastového odpadu, ale hlavní roli musí převzít výrobci a vláda. Je to globální problém, který vyžaduje globální řešení,“ řekl ochránce. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (1 příspěvků)

Komentáře (1)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
Žiji na Roatanu 10 let a nic takové široko daleko není! Karibik je obrovský a zpravodaj si to asi popletl