KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Třetí nejmocnější muž Vatikánu kardinál Pell obviněn ze sexuálního obtěžování

Nejvýše postavený katolický kněz Austrálie a zároveň vatikánský pokladník kardinál George Pell byl australskou policií obviněn z mnohačetného sexuálního obtěžování. „Kardinál Pell čelí vícenásobnému obvinění ze sexuálních trestných činů,“ uvedl ve čtvrtek zástupce policejního velitele z Melbourne Shane Patton. 

...

Podle australských médií se obvinění týká až deseti obětí

Přesný rozsah obvinění, kterému kardinál čelí, policie neuvedla. Nicméně podle Pattona „existuje několik stěžovatelů, kterých se tato obvinění týkají.“ Podle australské zpravodajské webové agentury News.com.au by mohlo existovat až deset údajných obětí, které byly v době útoku nezletilé. Těmto osobám je nyní mezi 20 až 50 lety.

Obvinění se podle všeho táhnou už od doby, kdy byl Pell knězem v australském městě Ballarat až po dobu, kdy byl arcibiskupem v Melbourne. Podle deníku The Australian měl kardinál v sedmdesátých letech obtěžovat chlapce u bazénu v Ballaratu a další sexuální útoky měl spáchat v katedrále svatého Patrika v Melbourne.

Kardinál, který všechna obvinění popírá, stejně jako zprávy, které o něm kolují v médiích celé měsíce, obdržel předvolání k soudu v Melbourne na 18. července. Pell žije od roku 2014 ve Vatikánu, s nímž nemá Austrálie dohodu o vydávání osob, což znamená, že by se kardinál mohl stíhání vyhnout, pokud se do své domovské země nevrátí.

Kardinál hodlá u soudu „očistit své jméno“

Australská katolická církev však ve čtvrtek prohlásila, že se kardinál do Austrálie co nejdříve vrátí, aby„očistil své jméno.“ „Řekl, že se těší na stání u soudu, kde bude moci obhájit svou nevinu,“ stálo v prohlášení církve. Pell (76 let) byl povýšen na kardinála v roce 2003 a před třemi lety byl jmenován vatikánským pokladníkem, což je třetí nejmocnější post ve Vatikánu.

Obvinění proti Pellovi se poprvé objevilo už počátkem roku 2000, kdy byl nařčen z toho, že v 60. letech obtěžoval ministranta. Duchovní v té době vše popřel a tvrzení označil za lež. Australská královská komise vydala v únoru prohlášení, že v průběhu posledních téměř čtyř desetiletí (od roku 1980) bylo katolickými knězi v Austrálii údajně zneužito až 4000 dětí, převážně chlapců.

Komise také uvedla, že katolická církev vyplatila od osmdesátých let více než 200 milionů dolarů obětem tohoto údajného sexuálního zneužívání spáchaného knězi z celé Austrálie. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek