KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Tři hurikány v Atlantiku poprvé za 7 let: Tropická bouře Katia zesílila v hurikán, přidala se k Irmě a Josemu

Tropická bouře Katia ve středu u mexického pobřeží zesílila do hurikánu a poprvé od roku 2010 se tak nad Atlantikem prohánějí celkem tři hurikány. Hurikán Katia bude v příštích 48 hodinách zřejmě ještě posilovat a očekává se, že během pátku a soboty dosáhne pobřežního mexického ropného státu Veracruz. Východně od něj do Karibiku vstoupil hurikán Irma, který je nejsilnějším hurikánem, jaký byl kdy oficiálně nad Atlantikem zaznamenán. A dále na východ  v Atlantském oceánu zesílila bouře Jose a stal se z ní rovněž hurikán.

...

V minulosti se dvakrát dostavily i čtyři hurikány ve stejný čas

Meteorologické modely zatím ukazují, že se bude Katia v následujících dnech držet v jižním zálivu. Oznámení o nově vzniklém hurikánu přišlo jen několik minut poté, co americké Národní centrum pro výzkum hurikánů odhalilo, že se z tropické bouře Jose, která se nachází východně od Karibiku nad Atlantikem, stal další hurikán, prozatím kategorie 1.


Hurikány Katia, Irma a Jose sužují Atlantský oceán

Oba tyto hurikány se utvořily až po vzniku hurikánu Irma, který se dostal do kategorie 5 a jedná se o vůbec nejsilnější zaznamenaný hurikán v Atlantiku. Meteorolog Philip Klotzbach, který se specializuje na prognózy hurikánů nad Atlantikem, uvedl, že naposledy byly v této oblasti tři hurikány najednou mezi 16.-17. zářím roku 2010, ale že v letech  1893 a 1998 zde byly zaznamenány dokonce čtyři hurikány najednou.

Je vzácné, že bouře v rámci jedné sezóny tolikrát udeří na pevninu

Podle odborníků se stává, že se bouří může nad oceány vytvořit více, ale je velmi vzácné, že v rámci jedné sezóny hurikány mnohokrát udeří i na pevninu. Průměrná sezóna, která trvá od června do listopadu, vyprodukuje zhruba 12 pojmenovaných bouří. Katia je 11. bouří této sezóny. V průměrné sezóně se pak objevují zhruba tři velké hurikány, jejichž síle je řadí do kategorie 3 a výše.

Hurikán Irma poprvé zasáhl pevninu ve středu ráno, přičemž poničil několik karibských ostrovů, vyžádal si první oběti na životech a vyvolal „velkou humanitární krizi.“ Očekává se, že Irma přes víkend zamíří směrem k Floridě, kde již byl vyhlášen výjimečný stav a zahájeny evakuace obyvatelstva.. Hurikán Jose zatím nepředstavuje nebezpečí pro pevninské oblasti.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek