KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Tři Syřané plánovali sebevražedné útoky v centru Düsseldorfu

Německé policii se podařilo zabránit sebevražedným útokům, které chtěli pod záštitou ISIS spáchat tři Syřané v německém Düsseldorfu. Muži byli zatčeni poté, co čtvrtý člen skupiny upozornil francouzskou policii.

...

Útoky měly být kombinací sebevražedných vest, výbušnin a střelby

Mrazivé detaily plánovaných útoků ukázaly, že dva z útočníků na sobě chtěli odpálit sebevražedné vesty v centru Düsseldorfu, zatímco ostatní členové teroristické skupiny měli zabít co nejvíce lidí pomocí kombinace výbušnin a střelby. Podezřelí byli identifikováni jako Hamza C. (27), Mahood B. (25) a Abd Arahmán A. K. (31).

Teroristé byli zadrženi na několika místech po celém Německu, podle státního zástupce nic nenasvědčuje tomu, že by útoky měly mít spojitost s Mistrovství Evropy ve fotbale, které se bude tento měsíc konat ve Francii. Plán byl odhalen poté, co čtvrtý člen teroristické skupiny, 25letý Saleh A., taktéž ze Sýrie, plánované útoky v únoru ohlásil francouzské policii.

Státní zástupce uvedl, že Saleh A. a Hamza C. vstoupili k Islámskému státu v roce 2014 a byli instruováni k tomu, aby „provedli útok v historickém městě Düsseldorf“. Útok měli provést na hlavní ulici Heinrich-Heine-Allee. Další útočníci dle plánu chtěli pomocí výbušnin a pistolí zastřelit co nejvíce lidí. Sebevražedné vesty měl za úkol vyrobit Abd Arahám A. K., který žije v Německu od října roku 2014.

Rekruti mohou být získáváni z řad nově příchozích uprchlíků

Německý špion v dubnu varoval, že se ISIS chce zaměřit i na další německá města s tím, že rekruti jsou získáváni z řad nově příchozích uprchlíků prostřednictvím radikálních arabsky mluvících komunit.

„Bezpečnosní situaci hodnotíme jako velmi závažnou, i když nemáme žádné bezprostřední zpravodajské informace o plánovaných útocích v Německu,“ uvedl šéf Spolkového úřadu pro ochranu ústavy Georg Maassen.

Největší nebezpečí podle něj hrozí na letištích a vlakových nádražích nebo na veřejných akcích, kde se zdržuje velké množství lidí. ISIS rovněž vyzval své stoupence, aby provedli v Německu podobné útoky jako v Bruselu, a to na letišti Kolín-Bonn.

V listopadu uvedl německý ministr vnitra Thomas de Maiziére, že spolu s uprchlíky mohly do Německa přijít stovky potenciálních teroristů. Počet takovýchto útočníků je tak podle ministra „vyšší než kdykoliv předtím“. Maiziére odhaduje, že počet potenciálních atentátníků se pohybuje kolem 760 lidí. 


Autor: ElS

Zdroj: The Local

Foto: Reuters

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek