KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Trump jako kůl v plotě: Merkelová označila odmítnutí dohody o změně klimatu za „politováníhodné“

19 z 20 světových lídrů na summitu G20 potvrdilo svůj postoj ohledně pařížské dohody o změně klimatu. Německá kancléřka Angela Merkelová si neodpustila kritiku amerického postoje, který označila za „politováníhodný“. 

...

Spojené státy osamocené

Americký prezident Donald Trump zůstal i po summitu G20 osamocen v odmítavém postoji pařížské klimatické dohody, když se ostatních 19 členů summitu vyjádřilo pozitivně k dodržování dané úmluvy.

Britská premiérka Theresa Mayová byla k Trumpovu rozhodnutí mírná, když vyjádřila naději, že se blízký spojenec Británie může k dohodě v budoucnu opět připojit. Sama premiérka přiznala, že s Trumpem o dohodě během summitu několikrát mluvila a snažila se změnit jeho názor na změny klimatu, které Trump dlouhodobě odmítá. Dobré vztahy mezi Británií a USA potvrdil i Trump, když slíbil brzké vyjednání obchodní dohody mezi oběma zeměmi.

S britským postojem vůči Trumpovi nicméně nesouhlasí německá kancléřka Angela Merkelová, která tvrzení o budoucím zpětném připojení Spojených států k dohodě o snížení emisí negovala.


Britská premiérka byla k Trumpovu postoji ohledně klimatu shovívavá.

Kritika Trumpovy politiky ze všech stran

Kritici americké politiky označují výsledek summitu za podtržení nejednotnosti mezinárodní komunity a uskupení G20 přejmenovávají na G19 s Trumpem stojícím mimo.

Výkonná ředitelka Greenpeace International Jennifer Morganová sice chválí, že „G19 bránila pařížskou dohodu vůči Trumpovu zpátečnickému rozhodnutí z dohody odstoupit.“ Nicméně tuto aktivitu považuje za nedostatečnou. „G19 se měla zavázat k urychlení transformace směrem od uhlí, oleje a nafty. Pokud byla Paříž startovním bodem, Hamburk musí zasadit semínko větších ambicí.“

Mluvčí Světového fondu na ochranu přírody dodal, že „Přijetí pařížské dohody je v zájmu každého státu. Efektivní strategie ohledně klimatu mohou otevřít dveře novým obchodním možnostem a zaměstnaneckým příležitostem, obnovitelné energii, zdravotním výhodám a udržitelné budoucnosti pro všechny.“ 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek