KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Trump: NATO „již není zastaralé“

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že NATO „již není zastaralé“, a obrátil tak svůj dřívější postoj, který jeho spojence ze Severoatlantické aliance velmi znepokojoval.

...

Při setkání s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem v Bílém domě Trump uvedl, že hrozba terorismu zdůrazňuje důležitost aliance. Trump dále NATO vyzval, aby více pomáhalo iráckým a afgánským „partnerům“.

V minulosti Trump opakovaně zpochybňoval účel NATO a tvrdil, že Spojené státy za členství v alianci platí nespravedlivý podíl.

Změna názoru ohledně NATO ale nebyla jediná názorová změna, která byla u Trumpa ve středu zaznamenána. V rozhovoru pro Wall Street Journal řekl, že by neoznačil Čínu jako „manipulátora měny“, a to navzdory tomu, že to během prvního dne v prezidentské funkci opakovaně tvrdil.

Na společné tiskové konferenci se Stoltenbergem Trump prohlásil: „S generálním tajemníkem jsme měli produktivní rozhovor o tom, jak může NATO ještě více pomoci v boji proti terorismu. Před časem jsem si na to stěžoval a oni udělali změnu, a nyní opravdu proti terorismu bojují. Řekl jsem, že NATO je zastaralé. Nyní již tomu tak není.“

Trump však znovu zdůraznil svou výzvu členským státům NATO, aby do aliance přispívali větším množstvím finančních prostředků. „Pokud budou ostatní země platit svůj spravedlivý podíl namísto spoléhání se na to, že Spojené státy rozdíl dorovnají, budeme mnohem lépe zabezpečeni,“ řekl americký prezident.

Stoltenberg Trumpovi poděkoval za „vynikající a velmi produktivní setkání“. Dříve tento týden přivítalo NATO nového člena, když do aliance vstoupila Černá Hora a stala se již 29. členskou zemí Aliance.

Setkání Trumpa se Stoltenbergem v Bílém domě se odehrálo několik hodin poté, co se americký ministr zahraničí Rex Tillerson v rámci své cesty do Moskvy setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

„Šlo to velmi dobře. Možná lépe, než se očekávalo,“ komentoval toto setkání Trump. „V současnosti s Ruskem nevycházíme vůbec dobře. Je možné, že naše vztahy jsou momentálně nejhorší v historii.“


Autor: VoZ

Zdroj: BBC

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek