KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Trump nezopakoval Obamův vysmívaný pozdrav. Místo úklonu si s japonským císařem potřásl rukou

Americký prezident Donald Trump se v pondělí během své návštěvy Japonska setkal s japonským císařem Akihitem a císařovnou Mičiko. Osm let poté, co se bývalý vůdce Spojených států Barack Obama císaři hluboce uklonil, za což sklidil celosvětový výsměch, si Donald Trump s císařem pouze potřásl rukou. 

...

„Není to jeho styl,“ řekl o Trumpovi člen jeho týmu

Návštěva císaře i císařovny je pro hlavy jednotlivých států navštěvujících Tokio běžnou rutinou a tak ji nyní poprvé absolvoval i Donald Trump pár hodin před tiskovou konferencí s premiérem Šinzó Abem. Premiér má v zemi větší moc než stárnoucí monarcha, jehož Trump pozdravil jen lehkým přikývnutím hlavy.


Trump navštívil Japonsko spolu se svou manželkou Melanií

Člen Trumpova týmu, který jej na cestě do Asie doprovází, uvedl, že klanění „není Trumpův styl a nikdy nebyl.“ Barack Obama udělal v roce 2009 velkolepé gesto, když navštívil Tokijský císařský palác.


Barack Obama se císaři Akihitovi v roce 2009 hluboce uklonil

Tehdy se před císařem Akihitem hluboce uklonil v pase, což vyvolalo po celém světě mnoho posměšků. Není to poprvé, kdy Obama učinil nepřiměřené gesto. Před sedmi měsíci udělal něco podobného na summitu G20 v Londýně, kde se poklonil králi Saúdské Arábie.


Japonský císař a japonský premiér zastávají naprosto odlišné politické postoje

Císař Akihito převzal svůj titul v roce 1989 po smrti svého otce Hirohita, který předsedal japonskému vojenskému spojenectví s nacistickým Německem. Za jeho vlády byla bombardována americká námořní základna v Pearl Harboru a zabito bylo více než 2 000 lidí. Tento incident vedl k zapojení Spojených amerických států do druhé světové války. Prezident Donald Trump navštívil Pearl Harbor ještě před tím, než odletěl do Japonska.

Co se týče japonského císaře a japonského premiéra, oba stojí na opačných koncích politického spektra. Předseda vlády je mnohem konzervativnější a rovněž ochotnější trestat svého severokorejského souseda ekonomickými sankcemi za jeho jaderný program.

Japonsko nemá na základě své ústavy od roku 1949 stálou armádu, tuto roli však plní jednotky sebeobrany. Slábnoucí císař je mezi tím považován za liberála, který je proti jakýmkoliv návratům k militarizaci, jež charakterizovala jeho národ před sto lety.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek