KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Trump odstraní změnu klimatu ze seznamu hrozeb pro národní bezpečnost

Americký prezident Donald Trump hodlá odstranit změnu klimatu ze seznamu hrozeb pro národní bezpečnost k upřednostnění dalších hrozeb. Změna klimatu už tak nebude součástí Strategie národní bezpečnosti, která má být dnes vydána. Jedná se o výraznou změnu oproti předešlé politice prezidenta Baracka Obamy. 

...

Politika ohledně klimatických změn podle Trumpa „poškozuje ekonomické zájmy USA“

Prezident Trump uvedl, že namísto změny klimatu bude „upřednostňovat další hrozby“. Jakákoliv zmínka o politice v oblasti klimatu není zaměřena na globální oteplování, ale na ekonomický růst a energetickou bezpečnost.

Opatření je v souladu s rozhodnutím Trumpa, který už nechal vyjmout Spojené státy americké z Pařížské dohody a namísto toho se řídí vlastním pochybným postojem ke globálnímu oteplování. „Klimatické politiky budou nadále formovat globální energetický systém,“ stojí v novém dokumentu.

Podle vlády USA současná politika ohledně změn klimatu poškozuje ekonomické zájmy a energetickou bezpečnost USA. „Vzhledem k budoucí globální energetické poptávce bude většina rozvojových zemí vyžadovat fosilní paliva, stejně jako jiné formy energie, aby tím mohly být poháněny jejich ekonomiky a aby se tak tyto země mohly vymanit z chudoby,“ stojí v dokumentu.

Prezident Obama v době své funkce opakovaně poukázal na globální oteplování a změnu klimatu jakožto na jednu z nejvíce se rozšiřujících hrozeb, kterým svět čelí. Začátkem tohoto týdne se na summitu o změně klimatu v Bruselu shromáždilo 50 světových představitelů. Trump mezi nimi nebyl a na akci nebyl ani pozván, ale jeho jméno zde padlo.

Podle Macrona světové společenství nejedná v boji proti změnám klimatu „dost rychle“

Francouzský prezident Emmanuel Macron popsal Trumpovo rozhodnutí nebýt součástí boje proti změnám klimatu za „velmi špatné zprávy“. „Prohráváme tuhle bitvu,“ řekl Macron během summitu. „Nejednáme dost rychle. Ale měli bychom jednat všichni,“ dodal prezident.

Bývalý prezident Barack Obama promluvil v pátek na samostatném summitu v Chicagu, kde připomněl, že klima bylo během jeho funkčního období prioritou. „Rok 2015 byl nejteplejším rokem v historii, dokud ho nepředčil rok 2016. To nám říká, že klima se mění mnohem rychleji, než naše snahy to řešit,“ řekl Obama.

Podle Trumpa však není Pařížská dohoda pro Spojené státy výhodná. „Pařížská klimatická dohoda je posledním příkladem toho, že Washington uzavřel pakt, který znevýhodňuje Spojené státy ve prospěch dalších zemí, což má vliv na výrazně sníženou ekonomickou produkci,“ uvedl Trump. Podle něj je největším problémem ztráta pracovních míst způsobená energetickými omezeními.  Dohoda má zabránit tomu, aby se globální teploty zvýšily o 2 stupně Celsia, tedy nad úroveň před industrializací. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek