KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Trump varoval Kima: „Moje červené tlačítko je větší než tvoje"

Americký prezident Donald Trump v úterý v noci napsal varovný tweet adresovaný vůdci Severní Koreje Kim Čong-unovi. Ten ve svém novoročním projevu řekl, že by si Američané měli být vědomi toho, že má k dispozici tlačítko pro jaderné zbraně. Trump však na Twitteru oponoval tím, že on sám má rovněž takové tlačítko, ale mnohem „silnější a větší“. 

...

Pchjongjang hodlá obnovit komunikaci s Jižní Koreou

„Severokorejský vůdce Kim Čong-un prohlásil, že má nukleární tlačítko neustále na svém stole. Mohl by ho prosím někdo z jeho vyčerpaného a hladovějícího personálu informovat o tom, že i já mám jaderné tlačítko, které je ale mnohem větší a silnější než to jeho a navíc doopravdy funguje!“ napsal Trump na Twitteru.


Hrozba ze strany Severní Koreje se objevila v rámci Kimovy výroční řeči, v níž Spojené státy varoval: „USA by měly vědět, že mám na svém stole jaderné tlačítko.“ Kim varoval, že USA „nikdy nezapočnou válku proti mně a naší zemi“ a trval na tom, že jeho nukleární zbraně jsou „skutečností, nikoliv hrozbou“.

Navzdory pokračujícímu verbálnímu konfliktu Pchjongjang dnes ráno oznámil, že znovu otevře diskuzi s Jižní Koreou, aby mohl projednat účast na zimních olympijských hrách. Jedná se o velice vzácné povolení značně napjatých vztahů mezi oběma zeměmi, jelikož je Jižní Korea spojencem Spojených států amerických, kterého KLDR považuje za svého největšího nepřítele.

USA se domnívají, že se KLDR připravuje na další raketový test

Americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová v úterý varovala Severní Koreu před dalším pokusem o test balistické střely a řekla, že USA nebudou brát vážně rozhovory mezi Severní a Jižní Koreou, pokud se Pchjongjang nevzdá svých jaderných zbraní.

Haleyová řekla novinářům, že se Spojené státy domnívají, že se KLDR připravuje na další test. „Doufám, že se to nestane. Ale pokud ano, pak musíme přijmout ještě tvrdší opatření proti severokorejskému režimu,“ uvedla velvyslankyně.

Severokorejský vůdce uvedl s příchodem nového roku, že je nakloněn tomu hovořit se Soulem a že uvažuje o vyslání delegace na zimní olympijské hry, které se budou konat v únoru v jihokorejském Pchjongčchangu. Jihokorejský prezidentský mluvčí Yoon Young-čan uvedl, že rozhodnutí Severní Koreje o otevření „horké linky“ má „velký význam“, protože by mohlo vést k pokračující komunikaci mezi oběma zeměmi.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek