KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Trump zablokoval kvůli „národní bezpečnosti“ prodej americké technologické společnosti čínské firmě

Americký prezident Donald Trump zablokoval jeden z největších pokusů o akvizici americké společnosti vyrábějící mikročipy, o níž měla zájem čínská soukromá akciová společnost. Washington tak vyslal Pekingu jasný vzkaz, že Spojené státy nehodlají s Čínou podepisovat prodejní smlouvy zahrnující technologie s potenciálním vojenským využitím. 

...

Akvizice měla mít hodnotu 1,3 miliardy dolarů (28,3 miliardy Kč)

Společnost Canyon Bridge Capital Partners, za kterou stojí čínští akcionáři měla v plánu provést akvizici americké firmy Lattice Semiconductor Corp, která vyrábí mikročipy. Akvizice v hodnotě téměř 30 miliard korun se měla stát jedním z největších pokusů čínské společnosti fungující v USA o obchod v sektoru mikročipů.

Zájem o tuto společnost ze strany amerických regulačních úřadů vzrostl poté, co bylo loni v listopadu zjištěno, že je Canyon Bridge částečně financována kapitálem z centrální Číny a že má nepřímé vazby na čínský vesmírný program. Američtí bezpečnostní představitelé na to konto vyjádřili své obavy ohledně plánované akvizice firmy Lattice Semiconductor Corp  firmou, která je podporována ze strany čínské vlády.

Americká firma sídlící v Portlandu vyrábí čipy, které jednotlivým společnostem umožňují umístění vlastního softwaru pro různá použití. Na rozdíl od svých dvou největších konkurentů - firem Xilinx Inc a Intel Corp’s Altera už firma Lattice neprodává své čipy ani americké armádě. Prezident Trump nyní uvedl, že Lattice a Canyon Bridge „podniknou nezbytné kroky k tomu, aby bylo od navrhované transakce do 30 dnů zcela odstoupeno.“

USA se bojí o své duševní vlastnictví

Prezidentovo rozhodnutí je reakcí na názory Výboru pro zahraniční investice ve Spojených státech (CFIUS), který zkoumá obchodní dohody s ohledem na hrozby pro národní bezpečnost. Ministr financí Steven Mnuchin ve svém prohlášení uvedl, že „CFIUS spolu s prezidentem zhodnotili, že transakce představuje riziko pro národní bezpečnost Spojených států.“

Mnuchin dodal, že toto riziko kromě jiného souvisí hlavně s převodem amerického duševního vlastnictví a úlohou čínské vlády v podpoře plánované akvizice. Čína mezitím vyjádřila své obavy ohledně Trumpova rozhodnutí. 

„Věříme, že bezpečnostní šetření v rámci investic do citlivých sektorů je oprávněným právem země, ale nemělo by se stát nástrojem k prosazování protekcionismu,“ vyjádřil se k Trumpovu zásahu do transakce mluvčí čínského ministerstva obchodu Gao Feng.

Obě firmy, mezi nimiž mělo dojít k obchodní transakci, mezitím ve společném středečním prohlášení uvedly, že byla navrhovaná akvizice zastavena. Společnost Lattice zároveň uvedla, že hodlá dosáhnout ziskového růstu. Toto oznámení přišlo v době, kdy jsou vztahy mezi USA a Čínou značně zatíženy nejen obchodními otázkami, ale i hrozbou ze strany Severní Koreje.

Někteří odborníci se však shodují na tom, že by Spojené státy měly být v otázce obchodních vztahů s Čínou opatrnější. „Doufáme, že Spojené státy budou i nadále poskytovat vhodné prostředí pro čínské investice,“ uvedl čínský ministr zahraničí Lu Kang.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek