KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Trump znovu kritizuje Amazon, dle jeho slov „škodí maloobchodníkům“

Americký prezident Donald Trump se ve středu na sociálních sítích pustil do společnosti Amazon, když prohlásil, že e-commerce gigant škodí maloobchodníkům a způsobuje ztrátu pracovních míst amerických občanů.

...

„Amazon velmi škodí maloobchodníkům platícím daně. Poškozovány jsou města i státy v celých Spojených státech – mnoho pracovních míst se ztrácí!“ napsal Trump na svém Twitteru.


Akcie Amazonu v tzv. pre-market obchodování, tedy obchodování před otevřením burzy, po Trumpově tweetu klesly až o 1 %. Trump již ve spojitosti s Amazonem kritizoval také deník Washington Post a tvrdil, že ho Amazon vlastní.

„Ačkoli se nejedná o první tweet o Amazonu a daních (a samozřejmě také o Washington Post), je dle nás zajímavé, že nyní spojuje Amazon a ztráty pracovních míst v tradičním maloobchodě,“ napsal analytik společnosti KeyBanc Capital Markets Edward Yruma ve zprávě svým klientům.

V období od 22. do 24. července Trump třikrát kritizoval „Amazon Washington Post“ na Twitteru. Ještě předtím, v červnu, Amazon kritizoval zase za „neplacení internetových daní“.

Amazon se k poslednímu tweetu odmítl vyjádřit.

Během svého předvolebního mítinku v únoru 2016 Trump před davem prohlásil: „Pokud se stanu prezidentem, ó to bude mít Amazon problémy. Budou mít takové problémy.“ Tvrdil, že Výkonný ředitel Amazonu Jeff Bezos koupil deník The Washington Post, aby získal „politický vliv“.

Americký ministr financí Steven Mnuchin v červenci rovněž naznačil, že vláda možná brzy zaujme „stanovisko“ vůči daňové politice Amazonu.

„Toto je záležitost, kterou se ve vládě velmi pozorně zabýváme a očekáváme, že v brzké době zaujmeme jisté stanovisko. Pevně věřím, že si Amazon nyní účtuje daně, a pokud je mi známo, činí tak u svých vlastních tržeb a nikoli u svého rozhraní tržiště. Nejsem si jistý, zda rozumím této konzistentnosti, ale respektuji schopnost států, že je zde ohromné množství peněz, které nejsou vybírány,“ řekl Mnuchin.

Při své odpovědi se odkazoval na rozhraní Amazonu pro třetí strany s názvem Amazon Marketplace (tržiště), kde mohou ostatní společnosti prodávat své produkty na stránkách Amazonu. Toto rozhraní je pak srovnáváno s obchodem „první strany“, kde Amazon prodává své produkty zákazníkům přímo.

Podle časopisu The Wall Street Journal Amazon prodejcům třetích stran nabízí funkci pro výběr státní daně z prodeje. Není však jasné, jakým způsobem lidé tuto službu využívají.

K 1. dubnu letošního roku začal Amazon vybírat státní daň z prodeje produktů, které přímo prodává, po celé zemi s výjimkou států, které daně z prodeje nemají zavedeny. Mezi tyto státy patří Aljaška, Delaware, Oregon, Montana a New Hampshire.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek