KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Trumpův zákaz cestování: Žádné vízum pro muslimy bez blízkých příbuzných a obchodních styků

Bílý dům stanovil nová kritéria pro žadatele o víza z 6 převážně muslimských zemí a všechny uprchlíky, která mimo jiné vyžadují, aby ve Spojených státech měli „blízké“ příbuzné či obchodní vazby.

...

Přístup jen s blízkým příbuzným či obchodními styky

Nová pravidla, která se týkají občanů Íránu, Libye, Sýrie, Somálska, Súdánu a Jemenu vstoupí v platnost ve čtvrtek 29. června. Byla vydána poté, co americký Nejvyšší soud částečně obnovil platnost Trumpova zákazu cestování.

Nižší soudy toto kontroverzní výkonné nařízení totiž dříve zablokovaly.

Podle nových pravidel se lidé bez blízkých příbuzných žijících v USA, kteří jsou definováni jako rodič, manžel/ka, potomek, zeť/snacha, či sourozenec, po následujících 90 dní nebudou moci do Spojených států dostat.

Definice pojmu „blízký příbuzný“ vylučuje prarodiče, tety, strýce, neteře a synovce, příbuzné z manželovy/manželčiny strany, širší rodinu a vnoučata.

Pro lidi s obchodními či vzdělávacími vazbami ve Spojených státech platí výjimka. Nicméně pravidla výslovně stanovují, že tyto vazby či vztahy musí být formální, zdokumentované a vytvořené přirozeným vývojem, nikoli se záměrem obejít dané nařízení.


Trumpův zákaz významně stěžuje přístup do země.

Nová pravidla se nevztahují rovněž na lidi, kteří jsou již držiteli platných víz a na lidi dvojího občanství, kteří na svůj pas cestují ze země, která není v nařízení uvedena.

Nicméně jak právníci, kteří zákaz podporují, tak jeho odpůrci varují, že nové restrikce, které budou platit do té doby, než Nejvyšší soud vydá konečné rozhodnutí, by mohly vyvolat vlnu právních problémů.

120denní zákaz pro uprchlíky

Nejvyšší soud však bude případ znovu projednávat nejdříve v říjnu, což znamená, že 90denní lhůta do té doby vyprší.

Soud dále schválil také 120denní zákaz pro uprchlíky pokoušející se vstoupit do Spojených států, čímž vládě umožnil zakázat vstup žadatelům o azyl, kteří nemají „skutečné a dokazatelné vztahy“ s americkou osobou či subjektem.


Podle prezidenta Trumpa se jedná o velké vítězství národní bezpečnosti.

Trumpova administrativa stanovila limit pro počet přijatých uprchlíků na 50 000, což má být dle ministerstva zahraničí dosaženo během následujících 2 týdnů.

Organizace pro lidská práva bojují proti Trumpovu zákazu po dobu posledních 5 měsíců. Dle Trumpových slov bylo nařízení nutným krokem k zamezení vstupu teroristům na území Spojených států, nicméně kritici ho považují za zákaz muslimů.

Nařízení bylo poprvé podepsáno v únoru, nicméně poté ho zablokovaly soudy. V březnu pak havajský soudce zastavil pozměněné nařízení jen několik hodin předtím, než mělo vstoupit v platnost.

Trump rozhodnutí Nejvyššího soudu označil za „vítězství národní bezpečnosti“.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek