KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Tsipras souhlasí s většími úsporami výměnou za odpuštění dluhu

Řecká vláda předložila své plány na úsporná opatření v hodnotě 13 miliard eur. Jedná se o poslední pokus zachránit dohodu o dluzích s věřiteli z Evropské unie.
...

Větší daně i škrty

Návrh, který byl zaslán do Bruselu ve čtvrtek 9. července večer, počítá s úsporami asi 13 miliard eur, což je mnohem více, než je balíček výdajových škrtů a růstu daní v hodnotě 8 miliard eur, který Řekové zamítli v nedělním referendu.

Nový návrh byl též předložen řeckému parlamentu, který je připraven v pátek o něm jednat a hlasovat. Plán je hodně podobný tomu, který byl věřitelům navržen před dvěma týdny, včetně zvýšení věku pro odchod do důchodu na 67 let. Jde ale dál v oblasti daně z přidané hodnoty a důchodů. Měla by též podle něj zrušena nabídka dodatečných penzí pro nejchudší lidi již v roce 2019 oproti původně navrhovanému roku 2020.

Plán též obsahuje růst daně z přidané hodnoty, který by měl přinést úspory v úrovni jednoho procenta HDP a dalších 300 milionů eur díky škrtům výdajů na obranu v průběhu následujících dvou let. Pro levicovou vládu hnutí Syriza je mírně kontroverzní návrh na zvýšení daní pro lidi s nízkými příjmy, pokud by i přes úsporná opatření docházelo k „fiskálním nedostatkům“. V případě, že nebude dosaženo cílových úspor 13 miliard eur, vláda zvýší daň z příjmu u platů nižších než 12 000 eur z 11 na 15 procent a u platů nad 12 000 eur na 35 procent.

Strach z odchodu z eurozóny

V neděli se Řekové rozhodli poměrem 61 ku 39 procentům odmítnout poslední záchrannou nabídku, kterou jejich vláda dostala od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu. Nicméně většina Řeků včetně těch, kteří hlasovali proti návrhům věřitelů, má strach, že by jejich země mohla opustit společnou měnu. Navíc to nyní vypadá, že Tsipras vycouvává ze svých slibů na ukončení úsporných opatření. Na oplátku Řecko doufá, že dostane třetí záchranný balíček z EU, který zahrnuje tříletý úvěr v hodnotě 53,5 miliard eur. Navíc věřitelé z EU by měli restrukturalizovat řeckou dluhovou zátěž, která nyní dosahuje již 175 procent celkové ekonomické produkce země.

„Tímto návrhem řeckého lidu a řecké vlády potvrzujeme svůj slib splnit reformy, které Řecku umožní zůstat členem eurozóny a ukončit ekonomickou krizi,“ oznámil řecký premiér Alexis Tsipras v dopise, který ve čtvrtek zaslal předsedovi Evropské komise a šéfovi Evropské centrální banky.

Smírnější rétorika věřitelů

Věřitelé Řecka a ministři financí zemí eurozóny v pátek projednají tento nový návrh ještě před vrcholným unijním summitem, který je plánován na neděli. Návrh je považován za poslední šanci Řecka na vyhnutí se odchodu z eurozóny a neschopnosti splácet své dluhy.

Ve čtvrtek vedoucí představitelé Evropské unie trochu změnili svoji rétoriku a ve shodě s ekonomy již vidí objem řeckého dluhu jako neudržitelný a připouštějí jeho restrukturalizaci. „Realistický návrh z Řecka musí být vyvážen realistickým návrhem od věřitelů na udržitelnost dluhů,“ řekl novinářům ve čtvrtek předseda Evropské rady Donald Tusk, který bude předsedat nedělnímu summitu. „Teprve potom se dostaneme do situace, kdy budou obě strany spokojené,“ dodal Tusk. Nicméně německý ministr financí Wolfgang Schaueble, který v této věci důsledně zůstává na jestřábí pozici, varoval, že „manévrovací prostor pro restrukturalizaci dluhu je velmi malý.“

Do této debaty se zapojil i hlavní ekonom Mezinárodního měnového fondu Oliver Blanchard. Jeho reakce přišla týden poté, co fond varoval, že pro udržitelnost celkové řecké dluhové zátěže by mělo být odepsáno až 20 procent dluhu. Na svém blogu Blanchard oznámil, že hospodářský chaos, který nastal v Řecku během dvou týdnů kapitálové kontroly, „ukázal potřebu většího množství finančních prostředků zejména na podporu bank a ještě větší prominutí dluhů, než obsahuje naše DSA (analýza dluhové udržitelnosti)“.

Zdroj: EUobserver

Foto: Jorge Láscar CC BY 2.0

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (5 příspěvků)

Komentáře (5)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
Třeba se nakonec nějak dohodnou. Všem by stabilita v této věci jenom prospěla.
V situaci Řecka nejsou již žádná dobrá řešení ani pro Řecko,věřitele,ale i pro eurozónu.Trochu větší šance má EU,která bude muset Řecko víc tvrdě kontrolovat,tedy určitá omezení suverenity Řecka.
S tím ale Tsipras asi nebude souhlasit.
Je čas i škrtnut zisk s firem jako je Plyn a Tiskopisy průmysl o 5 procent.Protože Řecko má web.www.enigos.gr
Je čas i škrtnut zisk s firem jako je Plyn a Tiskopisy průmysl o 5 procent.Protože Řecko má web.www.enigos.grpes