KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Tunisané bojují proti odpadkům

Když Tunisané před čtyřmi lety svrhli 23 let trvající diktaturu, doufali, že se vše obrátí k lepšímu. Doufali v lepší společnost i ve zlepšení veřejných služeb. Toho se však nedočkali, na ulicích se stále válí hromady odpadků. Tunisané se proto dali proti odpadkům do boje.
...

Na Facebooku existuje několik stránek za čistší ulice

Kolem tuniských silnic se povaluje spousta odpadků, a nejen kolem, ale i přímo na silnicích, kde se tvoří velké výmoly, které nikdo nespravuje a ty pak lákají řidiče vyhazovat do nich odpadky z aut. "Je to naprostý zmatek", říká jeden z místních obyvatel, Adel. Stav veřejných prostor se zhoršuje, Tunisané se proto rozhodli bojovat prostřednictvím sociálních sítí, aby zatlačili na místní orgány. Příval iniciativy občanské společnosti se objevil, aby čelil tomu, co je nazýváno "obecnou povrchností" a "nesnesitelné zlehčování přítomnosti smetí". Většina lidí se přidává na jednotlivé stránky na Facebooku, s názvy jako "Chceme čisté ulice", či "Zelená brigáda Tuniska" a podobně. Jeden tuniský podnikavec dokonce vymyslel mobilní aplikaci, která umožňuje obyvatelům fotografovat a hlásit problémy přímo místním orgánům. Stěžují si také kavárny, restaurace a podobné provozovny, před nimiž se odpadky na chodnících jen kupí. Není pak místo pro chodce, kteří musí vstupovat mnohdy i do vozovky.

Nová aplikace umožňuje úředníkům přehled o odpadcích a znečištění

"Já jen chci, aby mohli lidé chodit po chodníku a aby orgány k tomu určené jednaly společně a efektivně", řekl muž, který vynalezl aplikaci ohledně odpadků. Ta si klade za cíl poskytnout informace místním úředníkům a uživatelským jménem a heslem, aby mohli sledovat problémy ve svém regionu a následně je dát do pořádku. "Stačí jen pár kliknutí myší a můžete se podívat, co je kde za problém", řekl Limam, autor aplikace. Vysvětluje, že je tato cesta díky novým technologiím daleko jednodušší, než klasické psaní stížností, do kterých se mnohdy nikomu ani moc nechce. Někteří z úředníků přijali tuto myšlenku s nadšením, jiní jsou vůči používání nových technologií tímto způsobem skeptičtější, někteří to dokonce odmítli. Limam však řekl, že si je jistý, že se aplikace uchytí. Občanská iniciativa už zaznamenala některé úspěchy, z mnoha míst už odpadky, na které si lidé nejvíce stěžovali, zmizely.

Autor: ElS, Zdroj: Yahoo News
Foto: Kevin Gessner CC BY 2.0

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (2 příspěvků)

Komentáře (2)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
To podporuju, to by bylo super udělatu nás.
Dělají se podobné akce i u nás.