KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Tunisané vyšli do ulic uctít památku obětí teroristického útoku

Světoví vůdci se připojili k desítkám tisíc Tunisanů, kteří v neděli uspořádali solidární pochod na památku obětí útoku v muzeu Bardo. Dne 18.března bylo při útoku v Tunisu zabito 21 zahraničních turistů a také místní policista.
...

"Le Monde est Bardo"

Červeno-bílé moře tuniských vlajek zaplnilo hlavní bulvár v hlavním městě, kde se sešlo i několik světoví lídrů, včetně francouzského prezidenta Francoise Hollanda. Podobně, jako se po útoku na Charlie Hebdo rozšířilo heslo "Je suis Charlie" (Já jsem Charlie), objevilo se při nedělním pochodu heslo "Le Monde est Bardo" (Slovo je Bardo). "Ukázali jsme, že jsme demokraté, Tunisané jsou mírní lidé a není zde žádný prostor pro teroristy" řekl jeden z demonstrantů, Kamel Saad. Tisíce policistů a vojáků byly umístěny v okolí hlavního města od časného rána. Jeden z nejvíce sekulárních států v arabském světě, Tunisko, se většinou vyhýbalo násilí v průběhu čtyř let od svržení samovládce Zine El-Abidine Ben Aliho. Na rozdíl od Libye,Sýrie, či Jemenu, jež byli uvrženi do války a chaosu. Ale masakr v Bardo byl jeden z nejhorších útoků v historii Tuniska. Při útoky byli zabiti návštěvníci z Japonska, Polska, Španělska a Kolumbie. Tuniská vláda označila útok jako pokus o zničení hlavního příjmu této země, tedy cestovního ruchu.

Pochodu se účastnil také italský premiér Matteo Renzi spolu s představiteli Alžírska, Belgie, Libye, Polska a Palestiny. "Zůstaneme sjednocení proti terorismu, dokud nevyhladíme tento jev,"řekl prezident Beji Caid Essebsi v projevu učiněném po pochodu.

Silná reakce

Tuniský premiér Habib Essid novinářům řekl, že se při nájezdu na jižní Gafský region podařilo zabít devět militantů z místní skupiny Okba Ibn Nafaa, včetně alžírského Lokmana Abu Sakhra, podezřelého z plánování muzejního útoku. "Zabití těchto teroristů je jasnou a silnou reakcí na terorismus po útoku na muzeum Bardo," řekl premiér Essid. Skupina Okba Ibn Nafaa byla dříve více spojena s Al-Káidou, ale učinila vágní prohlášení o svém postoji vůči islámskému státu, který nyní řídí velké části Iráku a Sýrie. Útok na Tunis potvrdil, že islamisté hledají novou severoafrickou frontu, a to zejména v Libyi, kde vládne politický chaos a frakční boje umožnily, aby zde islámský stát získal základnu.

Autor: ElS, Zdroj: Global Post
Foto: Giovanni Zuccaro CC BY 2.0

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek