KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Tuniský střelec byl v kontaktu s militanty v Libyi

Tuniský ozbrojenec, který v pátek napadl hotel a zabil zde 39 lidí, převážně britských turistů, strávil pravděpodobně nějakou dobu ve výcvikovém táboře džihádistů v Libyi a byl v kontaktu s radikály v zahraničí. Oznámil to v úterý jeden z bezpečnostních zdrojů.
...

Vztahy s libyjskými radikály

Útok v hotelu Imperial Marhaba v oblíbeném letovisku Súsa následoval jen několik měsíců po útoku radikálů na muzeum Bardo, kde zemřelo 21 lidí, a zasadil další ránu pro Tunisko životně důležitému odvětví cestovního ruchu.

Bezpečnostní zdroj řekl, že vyšetřovatelé odhalili, že střílející student Sajf Rizkí prošel výcvikem v táboře džihádistů v Libyi a že byly zatčeny tři osoby, které mu pomáhaly naplánovat útok. „Vyšetřování ukázalo, že Sajf Rizkí byl v kontaktu s teroristy v Libyi a pravděpodobně se připravoval v libyjském výcvikovém táboře,“ oznámil úřední zdroj agentuře Reuters.

Libye, která se zmítá v bojích mezi dvěma soupeřícími vládami a jejími ozbrojenými frakcemi, se stala cílem příznivců Islámského státu a dalších džihádistických skupin, které využívají tamního bezpečnostního chaosu.
Vyšetřovatelé zjistili, že oba ozbrojenci, kteří v březnu zaútočili na muzeum Bardo, přešli na konci loňského roku tajně do Libye, aby zde absolvovali výcvik. Úřady oznámily, že Rizkí si v loňském roce zřídil cestovní pas, ale ten neobsahoval žádná výstupní razítka.

Největší masakr v relativně klidné zemi

Útočník v Súse, který podle islamistických fundamentalistických náborářů jevil jen malé známky radikalizace, byl v pátek před hotelem zastřelen policií. Tuniské ministerstvo zdravotnictví včera oznámilo, že bylo dosud identifikováno 27 obětí tohoto ozbrojeného útoku. Jedná se o 19 Britů, 3 Iry, jednoho Belgičana, dva Němce a po jenom občanovi ruské a portugalské národnosti.

Tento masakr je nejhorším svého druhu, který se kdy v Tunisku stal. Tato země je jednou nejvíce sekulárních zemí arabského světa a byl oceňován její přechod k demokracii po povstání v roce 2011.

Rána pro tuniský cestovní ruch

Tunisko odhaduje, že v souvislosti s pátečním útokem přijde v letošním roce nejméně o 515 milionů dolarů, což tvoří zhruba čtvrtinu odhadovaných ročních příjmů z oblasti cestovního ruchu. „Útok bude mít zásadní dopad na naši ekonomiku, ztráty budou velké,“ oznámil v pondělí novinářům ministr cestovního ruchu Salma Loumi při zveřejnění předběžných odhadů dopadu útoku v Súse.

Tato severoafrická země měla v loňském roce příjmy z cestovního ruchu ve výši 1,95 miliard dolarů. Toto odvětví tvoří sedm procent hrubého domácího produktu Tuniska a je hlavním zdrojem deviz a má velký vliv na zaměstnanost. Ministr Loumi řekl, že vláda plánuje zrušit daň z turistů a přezkoumá možnosti oddlužení provozovatelů hotelů, aby pomohla udržet toto odvětví.

Mezitím v úterý britská policie zahájila v Londýně rozsáhlé cvičení pro boj s terorismem. Toto cvičení probíhá částečně pod vlivem lednových útoků na Charlie Hebdo v Paříži a koná se jen několik dnů po masakru v Tunisku. Cvičení, které zahrnuje též všechny záchranné složky, přichází těsně před desátým výročím připomenutí útoků na londýnský dopravní systém 7. července 2005, kdy sebevražední atentátníci zabili celkem 52 lidí.

Zdroj: Business Day

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (7 příspěvků)

Komentáře (7)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
Dnes aby se člověk vůbec bál někam vyjet. Všude samý terorista. Brzy přestane být bezpečno i v Evropě. By mě zajímalo, kdy už s tím někdo něco začne dělat
Máte představu co s tím dělat? Být já evropský státník, asi bych to líp řešit nedokázal.
S radikály je potíž.
Představu, co s tím dělat nemám. Ale ti, co ty teroristy školí a platí by ji mít měli
Ale to nejsou evropští politici. Chtít po teroristických organizacích, aby bránili terorismu je docela naivní.
Bojím se, že teroristické organizace nevznikly jen tak samy o sobě. Nebo odkud myslíte, že vzali chudí Afričani peníze na zbraně a munici?
A kdo by je financoval, když ne bohatí muslimové?