KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Tuniský útočník: Od fanouška rapu k zabijákovi

Tunisko je šokováno tím, jak se mohl jeden z jeho mladých mužů odvrátit od zcela běžného života k něčemu takovému, jako je bezhlavé hromadné zabíjení turistů na pláži na základě islamistické ideologie. Zde je několik informací o životě tuniského útočníka.
...

Před svým činem se útočník bavil s přáteli jakoby se nic nedělo

Ještě ve středu se Saif Rezgui bavil se svými přáteli v rodném městě v Tunisku, kde společně sledovali oblíbený fotbalový tým. Točily se kolem něj dívky a s kávou a cigaretami spolu přátelé trávili den. Ve čtvrtek se Saif setkal se svým strýcem v Gaafouru, aby dohnal rodinné záležitosti v době, kdy měl volno od magisterského studia. O den později přišel Saif zcela v klidu na pláž k hotelu Imperial Marhaba a se svým kalašnikovem zde začal střílet do nic netušících turistů. Ve jménu Islámského státu zde povraždil 39 lidí a další desítky lidí zranil.

Tunisko je tak v šoku nad tím, jak se vzdělaný mladý muž mohl takovým způsobem odvrátit od běžného života a nechat se tolik ovlivnit radikální islamistickou ideologií. Saif ze vzdělané tuniské rodiny střední třídy se stal terčem islamistických "personalistů", kteří jej naprosto odvrátili od života fotbalu a hudby k radikalismu. Úřady i svědci říkají, že byl útočník na místě sám. Po té, co zastřelil desítky lidí, byl on sám zastřelen policií. Podle rodiny nejevil Saif nějaké náznaky toho, že by se chystal tento odporný čin spáchat.
 

Rezguiho rodina je jeho činem naprosto překvapena a zdrcena

Fanoušek break-dance, rapu a fotbalových ligových šampionů Tuniska pracoval na částečný úvazek v malé kavárně Ben Hassan v Gaafouru. "Kdo by si mohl představit, že takový mladý vzdělaný hoch dokáže rozpoutat takové peklo?", řekl tisku Saifův strýc Ali Rezgui, který se při vyprávění příběhu téměř zhroutil. "Možná ho ovlivnil někdo v místě,kde studoval, možná to byl internet. My však nemáme žádné odpovědi", dodal útočníkův strýc. Stejně jako mnoho venkovských tuniských měst má i Gaafour, zaprášené město plné olivovníků, málo příležitostí pro mládež.

Sousedé a přátelé si však Saifa Rezguiho pamatují jako veselého mladého muže, který se pravidelně modlil, o náboženství však nikdy nemluvil. Studoval mimo své rodné město, ale i přesto byl doma velice často. Minulou středu se setkal s několika svými přáteli, aby se pobavili u sledování fotbalového zápasu. "Vůbec nevykazoval nějaké známky extremismu nebo tak něco, o náboženství nikdy nemluvil, ani tentokrát", řekl Saifův přítel Mohammed. "Je to šok, když vidíte někoho, s kým jste strávili tolik času, jak se z něj stal bezohledný vrah", dodal Mohammed.
 

Není jasné, kde se Rezgui radikalizoval

Právě střední třída a mladí muži bývají častým cílem islamistických radikálů, kteří se tyto muže snaží zlákat do vlastních řad. Tuniská vláda odhaduje, že v řadách ISIS bojuje až 3.000 Tunisanů, v Sýrii, Iráku i v Libyi. Situace se v Tunisku začala zhoršovat poté, co byla potlačena autokratická vláda Zine El-Abidine Ben Aliho a v zemi byla nastolena demokracie. Od té doby začalo islamistické radikální hnutí vzkvétat. Jak Rezgui zapadá do tohoto proudu je však zatím stále nejasné.

Mešity v Gaafouru nejsou spojeny s žádnými ultra-konzervativními islamisty. Rezgui však studoval v historickém městě Kairouan, kde je v centru dění Velká mešita, jež se stala centrem nekompromisních islamistických skupin, jako je například Ansar al-Sharia. Podle úřadů však nebyl tuniský útočník s těmito organizacemi nijak spojen, žádné stopy tomu nenasvědčují. Podle jednoho bezpečnostního zdroje však byl Rezgui v kontaktu s extremisty mimo Tunisko, a to prostřednictvím internetu.

Autor: ElS, Zdroj: Reuters
Foto: Tony Hisgett CC BY 2.0

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek