KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Turecko bude namísto Darwinovy evoluce vyučovat „vlastenecký džihád“

Turecký ministr školství oznámil veřejnosti podrobnosti o novém učebním plánu země, který by měl zahrnovat koncept džihádu jakožto vlasteneckého směru namísto džihádu jakožto „svaté války.“ Téma džihádu by na tureckých školách mělo nahradit mimo jiné Darwinovu evoluční teorii, která je podle představitelů země diskutabilní a „příliš složitá.“ Každá turecká škola bude naopak místo zmínky o Darwinovi muset nově povinně mít modlitební místnost.

...

Skutečným významem džihádu je podle ministra „láska k národu“

„Džihád je součástí našeho náboženství. Je povinností ministerstva školství vyučovat každý koncept správně a tak, jak si to daný koncept zaslouží. Naší úlohou je rovněž napravit věci, které jsou špatně vnímány, viděny nebo učeny,“ uvedl ministr školství Ismet Yilmaz během úterní tiskové konference, kde byly novinářům představeny podrobnosti o již dříve avizovaném novém učebním plánu pro turecké školy.

„Skutečným významem džihádu je láska ke svému národu,“ řekl podle agentury Reuters ministr Yilmaz a dodal, že tento koncept bude zahrnut do výuky o islámském právu a základních náboženských vědách.

„To, co říká náš prorok Mohamed, je, že když se vracíme z války, kráčíme z malého džihádu do velkého džihádu. Co je to velký džihád? Je to služba naší společnosti, zvyšování blahobytu, zajištění míru a zájem o to, co společnost potřebuje. Nejjednodušší je vést válku, bojovat. Ale zajistit mír a klid je daleko složitější,“ vysvětlil ministr. 

Ačkoliv je termín džihád často překládán jako „svatá válka,“ někteří muslimští učenci rovněž tvrdí, že se jedná o jakýsi „osobní boj proti hříchu.“

Turecké děti se budou učit i o nepovedeném převratu a teroristických organizacích

Podle Yilmaze bude do učebních osnov nově zahrnut i loňský neúspěšný pokus o převrat v zemi, který vyústil v celonárodní zásah proti odpůrcům prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Den pokusu o převrat, tedy 15. červenec, byl oficiálně nazván „Dnem demokracie a národní jednoty“.

V novém učebním plánu budou rovněž uvedeny informace o hnutí Hizmet, které vedl největší Erdoganův odpůrce Fethullah Gulen. Právě on je považován za strůjce neúspěšného převratu. Kromě toho se budou turečtí žáci a studenti učit o dalších „nepřátelských hnutích,“ jakým je například Kurdská dělnická strana (PKK), kterou Ankara označila za teroristickou organizaci nebo Islámský stát.

Odstranění z učebních osnov naopak čeká evoluční teorii Charlese Darwina, která není podle Yilmaze příliš „relevantní“ a navíc je těžce pochopitelná. Známá a dodnes uznávaná teorie evoluce živočišných druhů se tak v učebnicích tureckých žáků vůbec neobjeví, pokud nepůjdou studovat na univerzitu. Jen tam bude totiž v některých specializovaných biologických oborech vyučována.

Předseda Svazu vzdělávacích a vědeckých pracovníků Mehmet Balik nové učební osnovy odsoudil s tím, že se jedná o pokus „vyhnout se generacím, které kladou otázky.“ 

„Nové zásady, které zakazují výuku evoluce a vyžadují, aby měly všechny školy modlitební místnost, ničí princip sekularismu i vědecké principy vzdělávání,“ řekl Balik. Nové učební osnovy budou zařazeny do prvního, pátého a devátého ročníku v nadcházejícím školním roce a ve školním roce 2018/2019 budou rozšířeny i do ostatních ročníků.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek