KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Turecko opět vyhrožuje vpuštěním nové migrační vlny do Evropy

Turecký ministr zahraničí oznámil, že pokud nebude Turkům umožněno pohybovat se po zemích Evropské unie bez víz, je jeho země připravená zapomenout na platnou migrační dohodu a do Evropy vpustit novou vlnu migrantů.

...

Turecká vůle bránit migrantům v cestě do Evropy je „oslabená“

Ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu v sobotu pro tureckou pobočku zpravodajské televizní stanice CNN prohlásil, že kvůli nedodržování dohod mezi Evropskou unií a Tureckem, které byly podepsány před rokem, je nyní velmi oslabená turecká vůle bránit migrantům v přechodu přes turecké hranice do Řecka.

„Buď se všechno zruší, a to včetně liberalizace vízové povinnosti a migrační dohody, anebo se veškeré dohody splní,“ řekl Cavusoglu s tím, že Turecko připravuje oficiální výzvu adresovanou vedoucím představitelům Evropské unie.

Jeho prohlášení není první tureckou výhrůžkou směrem k Evropské unii, ve které se otevřeně hovoří o opětovném umožnění vstupu migrantů do Evropy.

V srpnu loňského roku turecký prezident Recep Tayyip Erdogan varoval, že je připravený opět otevřít migrační trasy z Turecka do Evropy a umožnit tak příchod dalších až 3 milionů uprchlíků. „Evropská unie nejedná s Tureckem upřímně. Přijali jsme 3 miliony migrantů a Evropská unie se přitom stará jen o to, aby nepokračovali na její území,“ řekl Erdogan v rozhovoru pro francouzský deník Le Monde.

Svou výhružku zopakoval i v listopadu, kdy evropský parlament odhlasoval pozastavení jednání o možném členství Turecka v EU. Tehdy Erdogan prohlásil, že „pustí do Evropy každého migranta“.

Turecko těží ze strachu evropských zemí

Turecko se snaží využít ve svůj prospěch strach evropských zemí z další mnohamilionové migrační vlny do Evropy k tlaku na Brusel, aby umožnil tureckým občanům volný bezvízový pohyb po evropských zemích. To je rovněž všeobecně považováno za první krok k případnému požadovanému budoucímu členství Turecka v Evropské unii.

Erdogan trvá na tom, aby ke zproštění Turků od vízové povinnosti došlo souběžně s pokračující tureckou blokádou migrantů pokoušejících se proniknout do států Evropské unie, a to zejména do sousedního Řecka.

„Pokud nebudou splněny naše požadavky, nebude již možné zpětné přebírání osob,“ varoval Erdogan o možném zrušení migrační dohody Turecka s EU.

Turecko uzavřelo dohodu s Evropskou unií o zastavení přílivu uprchlíků do Evropy loni v březnu. Výměnou za zpětné přijímání některých uprchlíků dostalo finanční podporu v řádu miliard eur a příslib zrušení krátkodobých víz pro turecké občany.


Autor: jil

Zdroj: ReutersBreitbart

Foto: © Reuters / Umit Bektas

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek