Turecká vůle bránit migrantům v cestě do Evropy je „oslabená“

Ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu v sobotu pro tureckou pobočku zpravodajské televizní stanice CNN prohlásil, že kvůli nedodržování dohod mezi Evropskou unií a Tureckem, které byly podepsány před rokem, je nyní velmi oslabená turecká vůle bránit migrantům v přechodu přes turecké hranice do Řecka.

„Buď se všechno zruší, a to včetně liberalizace vízové povinnosti a migrační dohody, anebo se veškeré dohody splní,“ řekl Cavusoglu s tím, že Turecko připravuje oficiální výzvu adresovanou vedoucím představitelům Evropské unie.

Jeho prohlášení není první tureckou výhrůžkou směrem k Evropské unii, ve které se otevřeně hovoří o opětovném umožnění vstupu migrantů do Evropy.

V srpnu loňského roku turecký prezident Recep Tayyip Erdogan varoval, že je připravený opět otevřít migrační trasy z Turecka do Evropy a umožnit tak příchod dalších až 3 milionů uprchlíků. „Evropská unie nejedná s Tureckem upřímně. Přijali jsme 3 miliony migrantů a Evropská unie se přitom stará jen o to, aby nepokračovali na její území,“ řekl Erdogan v rozhovoru pro francouzský deník Le Monde.

Svou výhružku zopakoval i v listopadu, kdy evropský parlament odhlasoval pozastavení jednání o možném členství Turecka v EU. Tehdy Erdogan prohlásil, že „pustí do Evropy každého migranta“.

Turecko těží ze strachu evropských zemí

Turecko se snaží využít ve svůj prospěch strach evropských zemí z další mnohamilionové migrační vlny do Evropy k tlaku na Brusel, aby umožnil tureckým občanům volný bezvízový pohyb po evropských zemích. To je rovněž všeobecně považováno za první krok k případnému požadovanému budoucímu členství Turecka v Evropské unii.

Erdogan trvá na tom, aby ke zproštění Turků od vízové povinnosti došlo souběžně s pokračující tureckou blokádou migrantů pokoušejících se proniknout do států Evropské unie, a to zejména do sousedního Řecka.

„Pokud nebudou splněny naše požadavky, nebude již možné zpětné přebírání osob,“ varoval Erdogan o možném zrušení migrační dohody Turecka s EU.

Turecko uzavřelo dohodu s Evropskou unií o zastavení přílivu uprchlíků do Evropy loni v březnu. Výměnou za zpětné přijímání některých uprchlíků dostalo finanční podporu v řádu miliard eur a příslib zrušení krátkodobých víz pro turecké občany.


Autor: jil

Zdroj: ReutersBreitbart

Foto: © Reuters / Umit Bektas