KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Turecko přitvrzuje v cenzuře: Zakázalo televizní seznamovací pořady

Turecké úřady přidaly do článku o ochraně dětí v mediálním zákoně nový odstavec, ve kterém se zakazují televizní a rozhlasové seznamovací reality show.

...

„Podivné pořady, které poškozují rodinnou ušlechtilost a posvátnost“

„V rámci televizního a rozhlasového vysílání není možné tolerovat takové pořady, ve kterých se prezentují lidé za účelem nalezení přítele nebo manžela,“ je uvedeno v tureckém Úředním věstníku, ve kterém se zveřejňují nové právní předpisy.

Zprávy o tom, že se v Turecku chystá zákaz některých zábavných pořadů a reality show se začaly objevovat již letos v březnu, kdy turecký vicepremiér Numan Kurtulmus prohlásil, že „se vysílají některé podivné pořady, které by mohly poškodit instituci rodiny a její ušlechtilost a posvátnost.“

Pracujeme na tom a dotáhneme to do konce. S boží pomocí to v nejbližší době pravděpodobně vyřešíme mimořádným nařízením,“ řekl Kurtulmus a dodal: „S boží pomocí vyslyšíme tuto společenskou poptávku.“

Turecká Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, což je státní agentura pro monitorování a schvalování programů, totiž oznámila, že za loňský rok obdržela 10 691 stížností na seznamovací zábavné pořady.

Zablokování Wikipedie a další masivní propouštění

V Turecku se přitvrzuje na více frontách. Tuto sobotu bylo zvláštní vyhláškou propuštěno ze zaměstnání asi 4000 státních zaměstnanců a úředníků včetně zhruba 500 akademických pracovníků a více než 1000 příslušníků turecké armády.

Podle zjištění agentury Reuters bylo od neúspěšného armádního puče v Turecku vyhozeno z práce již asi 120 000 lidí nejrůznějších profesí a více než 40 000 lidí bylo režimem zatčeno.

Nařízení o zákazu seznamovacích reality show bylo zveřejněno ve stejný den, kdy turecký úřad pro informační a telekomunikační technologie (BTK) oznámil, že administrativním příkazem zablokoval přístup na internetovou Wikipedii.

Podle zpráv v tureckých médiích nebyla nejrozšířenější online encyklopedie schopná eliminovat to, co úřady nazývají „obsahem podporujícím terorismus a obvinění Ankary z podpory extremistů“.

„Přístup k informacím patří k základním lidským právům. Vždy budeme stát na straně tureckého lidu při boji za tato práva,“ napsal na Twitteru zakladatel Wikipedie Jimmy Wales.

Vydávání takovýchto vyhlášek tureckým úřadům umožňuje mimořádný stav, který byl v Turecku vyhlášen po nepodařeném vojenském převratu v červenci loňského roku. Od té doby byl mimořádný stav několikrát prodloužen.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek