KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Turecký ministr: Ankara by mohla pustit do Evropy až 15 tisíc uprchlíků měsíčně

Turecký ministr vnitra Süleyman Soylu uvedl, že by Turecko mohlo měsíčně posílat do Evropy až 15 000 uprchlíků. Ankara těmito varovnými komentáři reaguje na eskalující napětí, které aktuálně panuje mezi Tureckem a evropskými zeměmi.

...

Ankara už několikrát vyhrožovala vpuštěním migrantů na evropský kontinent

„Evropo, máš na to kuráž? Můžeme otevřít cestu až pro 15 000 uprchlíků, každý měsíc, můžeme tě tím šokovat,“ uvedl Soylu. Ministr měl na mysli dohodu mezi EU a Ankarou, na jejímž základě se Turecko zavázalo k tomu, že pomůže zastavit tok uprchlíků přes své hranice a že bude přijímat zpět odmítnuté žadatele o azyl z EU.

Ankara souhlasila s touto dohodou výměnou za finanční výpomoc a urychlení rozhovorů ohledně členství Turecka v EU. Evropské unii se ale nelíbilo chování Ankary poté, co zde došlo k pokusu o převrat.

Prezident Recep Tayyip Erdogan k potlačení povstání i následným čístkám použil kroky, které byly podle EU nepřiměřené a v rozporu s některými lidskými hodnotami Unie. Prezident se zaměřil na všechny své odpůrce, mezi nimiž byli učitelé, novináři i úředníci, kteří byli podle prezidenta nakloněni kurdskému separatismu.

Ankara už Evropské unii vyhrožovala skrze uprchlíky několikrát, nicméně německý vládní mluvčí naznačil, že nic nenasvědčuje tomu, že by byla migrační dohoda pozastavena.

„Někteří lidé nedokážou přijmout sílu Turecka,“ uvedl Soylu

Soylu se rovněž zmínil o nadcházejícím referendu, do nějž se evropské země (především Německo a Nizozemsko) dle jeho slov příliš zapojují. „Tohle je naše vnitřní záležitost. Proč se o to staráte? Proč se do toho zapojujete?“ zeptal se ministr.

Soylu také řekl, že je Turecko „ve svém nejsilnějším období“ a že to „někteří lidé nedokážou přijmout“. Turecku leží v posledních dnech v žaludku hlavně Nizozemsko poté, co zdejší úřady zakázaly tureckým ministrům vstup na shromáždění v Rotterdamu. Předmětem jednání bylo turecké referendum ohledně rozšíření Erdoganových pravomocí.


Autor: ElS

Zdroj: Hurriyet Daily News

Foto:  Internethaber

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek