KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Turecký ministr zahraničí: „Evropu brzy čekají náboženské války“

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu varoval před tím, že Evropa směřuje k „náboženské válce“. Ministr se tak vyjádřil s odvoláním na nizozemské politiky, kteří podle něj vedou evropský kontinent „na pokraj útesu“. Toto prohlášení přichází uprostřed trpkého sporu mezi oběma zeměmi. 

...

„Wildersovy názory sdílí mnoho lidí,“ uvedl turecký ministr

Cavusoglu měl ve čtvrtek proslov během shromáždění v Antalyi, kde se věnoval posouzení parlamentních voleb v Nizozemsku. Výsledkem voleb bylo selhání pravicového populisty Geerta Wilderse, který skončil na druhém místě za premiérem Markem Ruttem a jeho VVD (Lidová strana pro svobodu a demokracii).

I když Wilders, který se staví proti muslimům a přistěhovalcům, prohrál, Cavusoglu varoval, že jeho názory sdílí lidé po celém Nizozemsku. Radost z vítězství Rutteho tak nebyla příliš na místě, protože i tak bude mít druhý Wilders podle tureckého ministra velký vliv na nizozemské občany.

„Neexistuje žádný rozdíl mezi smýšlením Geerta Wilderse a smýšlením sociálních demokratů v Nizozemsku. Ti všichni přemýšlejí stejně, což vede Evropu na pokraj útesu. V Evropě brzy vypuknou náboženské války,“ varoval turecký ministr.

Erdogan obvinil Nizozemsko z odpovědnosti za masakr v Srebrenici

Ministrovy připomínky přicházejí uprostřed ostrého diplomatického sporu mezi Nizozemskem a Tureckem. Ankara již pozastavila všechny diplomatické vztahy na vysoké úrovni poté, co Nizozemsko nepovolilo tureckým ministrům vstup na jednání v Rotterdamu, kde se probíralo turecké referendum ohledně rozšíření Erdoganových pravomocí.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na to konto obvinil Nizozemsko z toho, že se chová jako za dob nadvlády nacismu. Prezident rovněž obvinil Holanďany z odpovědnosti za masakr v Srebrenici během bosenské války v roce 1995.

„Víme, jak moc je jejich charakter zkažený, když stáli za smrtí 8 000 Bosňáků. Od někoho takového bychom vůbec neměli přijímat žádné morální lekce, zvláště tehdy, když mají na rukou krev,“ obul se do Holanďanů Erdogan.

Holandské mírové jednotky byly obviněny z toho, že zůstaly nečinné a umožnily bosensko-srbským silám zabít až 8 000 bosenských muslimů.


Autor: ElS

Zdroj: The Independent

Foto: © Eric Vidal / Reuters

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (1 příspěvků)

Komentáře (1)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
To ano musím sním souhlasit