„Wildersovy názory sdílí mnoho lidí,“ uvedl turecký ministr

Cavusoglu měl ve čtvrtek proslov během shromáždění v Antalyi, kde se věnoval posouzení parlamentních voleb v Nizozemsku. Výsledkem voleb bylo selhání pravicového populisty Geerta Wilderse, který skončil na druhém místě za premiérem Markem Ruttem a jeho VVD (Lidová strana pro svobodu a demokracii).

I když Wilders, který se staví proti muslimům a přistěhovalcům, prohrál, Cavusoglu varoval, že jeho názory sdílí lidé po celém Nizozemsku. Radost z vítězství Rutteho tak nebyla příliš na místě, protože i tak bude mít druhý Wilders podle tureckého ministra velký vliv na nizozemské občany.

„Neexistuje žádný rozdíl mezi smýšlením Geerta Wilderse a smýšlením sociálních demokratů v Nizozemsku. Ti všichni přemýšlejí stejně, což vede Evropu na pokraj útesu. V Evropě brzy vypuknou náboženské války,“ varoval turecký ministr.

Erdogan obvinil Nizozemsko z odpovědnosti za masakr v Srebrenici

Ministrovy připomínky přicházejí uprostřed ostrého diplomatického sporu mezi Nizozemskem a Tureckem. Ankara již pozastavila všechny diplomatické vztahy na vysoké úrovni poté, co Nizozemsko nepovolilo tureckým ministrům vstup na jednání v Rotterdamu, kde se probíralo turecké referendum ohledně rozšíření Erdoganových pravomocí.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na to konto obvinil Nizozemsko z toho, že se chová jako za dob nadvlády nacismu. Prezident rovněž obvinil Holanďany z odpovědnosti za masakr v Srebrenici během bosenské války v roce 1995.

„Víme, jak moc je jejich charakter zkažený, když stáli za smrtí 8 000 Bosňáků. Od někoho takového bychom vůbec neměli přijímat žádné morální lekce, zvláště tehdy, když mají na rukou krev,“ obul se do Holanďanů Erdogan.

Holandské mírové jednotky byly obviněny z toho, že zůstaly nečinné a umožnily bosensko-srbským silám zabít až 8 000 bosenských muslimů.


Autor: ElS

Zdroj: The Independent

Foto: © Eric Vidal / Reuters