KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

U stadionu klubu Paris Saint-Germain nalezena bomba: Policie zatkla pět podezřelých

Francouzská policie dnes informovala o úspěšném přerušení teroristického útoku na stadionu fotbalového klubu Paris Saint-Germain. K přerušení útoku došlo v sobotu, když policie odhalila improvizované výbušné zařízení poblíž fotbalového areálu. 

...

Policii přivolal jeden z obyvatel přilehlých budov

Zařízení, které se skládalo ze čtyř plynových lahví politých benzínem, bylo nalezeno poblíž stadionu Parc des Princes jen několik hodin před tím, než se zde odehrál ligový zápas fotbalového klubu Paris Saint-Germain. V souvislosti s plánovaným útokem bylo zatčeno pět mužů včetně známého islamistického extremisty, který měl být pod policejním dohledem.

Nalezené plynové lahve byly propojené s „mobilním telefonem, který mohl v případě spuštění podpálit lahve a způsobit tak explozi.“ Později v sobotu dorazilo na stadion přibližně 50 000 lidí kvůli ligovému zápasu proti Bordeaux.

„Zařízení bylo namočené do benzínu a bylo plně funkční,“ řekl policejní zdroj. „Policii přivolal jeden z obyvatel budovy v Rue Chanez krátce před půl pátou hodinou ranní. Na místě bylo zatčeno pět podezřelých včetně známého radikála s vazbami na islamistické hnutí,“ dodal zdroj.

Francouzský ministr vnitra Gerard Collomb dnes uvedl, že extrémista mohl proklouznout bezpečnostním agentům díky využití „přítele.“ Podezřelý byl na seznamu jedinců, kteří jsou radikalizovaní do té míry, že u nich existuje riziko spáchání teroristického činu.

Takovíto lidé však často využívají osoby, které jsou jim podobné, aby zmátli bezpečnostní agenty, kteří je pozorují. Všichni podezřelí, kteří byli v sobotu zatčeni, nadále zůstávají ve vazbě, nikdo z nich však nebyl formálně identifikován. Bomba byla na místě zneškodněna pyrotechniky.

Od začátku roku bylo ve Francii přerušeno 12 teroristických spiknutí

Podrobnosti o protiteroristické operaci nebyly uvolněny až do dnes, protože pařížská policie provedla v souvislosti s plánovaným spiknutím několik bleskových razií na pařížských předměstích. 

Islámský stát se v minulosti už několikrát zaměřil na pařížské stadiony, včetně incidentu v roce 2015, kdy se tři sebevražední atentátníci odpálili před stadionem Stade de France před přátelským utkáním mezi Francií a Německem.

Collomb mezitím uvedl, že se vzhledem k plánovanému útoku může něco takového stát „kdekoliv ve Francii.“ Francie nadále zůstává ve vysoké pohotovosti po sérii útoků provedených příznivci Islámského státu. Ministr vnitra v souvislosti s posledním útokem uvedl, že od začátku roku bylo přerušeno celkem 12 plánovaných teroristických útoků. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek