KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Učitelé v Itálii zahájili nový rok stávkou

Vyučující na italských základních školách v pondělí, které bylo prvním školním dnem po vánočních svátcích, stávkovali na protest proti změnám v pravidlech pro zaměstnávání učitelů, které by mohly ohrozit platnost tisíců pracovních smluv.

...

Poměr na dobu neurčitou jen pro učitele s univerzitním diplomem

Odborová organizace zaměstnanců ve školství odhadla, že se této jednodenní stávky účastnilo až 20 000 vyučujících po celé Itálii. Ti protestovali před budovou ministerstva školství v Římě i před ministerskými regionálními pobočkami v Turíně, Miláně, Boloni a dalších městech.

Některé školy kvůli nepřítomnosti učitelů zůstaly v pondělí zavřené a v Janově se někteří žáci přidali ke svým protestujícím pedagogům na pouličních akcích a nesli transparenty s nápisy: „Ruce pryč od mého učitele“.

Odbory stávku zorganizovaly kvůli rozhodnutí italského Nejvyššího správního soudu, podle kterého pouze učitelé s univerzitním diplomem můžou mít na státních školách pracovní smlouvu na dobu neurčitou.

Na italských základních školách mohou učit lidé s pedagogickými diplomy staršího data, protože řada těchto škol se potýká s nedostatkem vyučujících. Tito učitelé však mají smlouvy na dobu určitou, ale dosud měli po třech letech nepřetržitého trvání svého pracovního poměru nárok na změnu této smlouvy na dobu neurčitou. Zmíněné rozhodnutí italského Nejvyššího správního soudu však tento nárok ruší.

Ohroženo je až 40 000 italských učitelů  

Odborová organizace varuje, že nyní asi 6 000 učitelů hrozí, že přijdou o smlouvy na dobu neurčitou a pravděpodobně si budou muset hledat jinou práci. Zpřísněné podmínky na vzdělání nesplňuje dohromady více než 40 000 italských učitelů.

Kritici odborové organizace argumentují, že dosavadní systém poškozoval učitele s univerzitním diplomem a rozhodnutí soudu pomůže mladým absolventům univerzit získat trvalé pracovní uplatnění na základních školách, kde byli dosud vystaveni ostré konkurenci pedagogů bez patřičného vzdělání.

Ministerstvo školství si od právníků z úřadu vlády vyžádalo právní rozbor celé kauzy a podle ministryně školství Valerie Fedeliové se musí pokusit najít „vyvážené řešení často protichůdných zájmů a postojů“.

„Naší prioritou je zajistit v tomto školním roce vzdělávání bez jakýchkoliv výpadků,“ oznámila ministryně školství.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek