Twitter už zahájil vyšetřování incidentu, zatím není známo, kdo přesně za útokem stojí

V tweetech je i věta „Uvidíme se 16. dubna,“ což je datum tureckého referenda ohledně poskytnutí více pravomocí pro prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Tweety rovněž obsahují odkaz na video na YouTube, které bylo nahráno 14. března a zahrnuje řadu klipů tureckého prezidenta.

Hackeři se nabourali do účtů zpravodajských agentur, mezi něž patří například Reuters (Japonsko), Forbes, BBC (Severní Amerika) či německý deník Die Welt. Napadeny byly i účty primátora Bordeaux Alaina Juppého, ředitele společnosti Sprint Marcela Claureho, účet Evropského parlamentu či účty humanitárních organizací jako je Amnesty International a UNICEF USA.Mluvčí Twitteru uvedl, že společnost udělala vše proto, aby byla škoda napravena. Zatím není známo, kdo přesně za útokem stojí, Twitter už však rozjel vyšetřování. „Jsme si vědomi toho, že byly naše služby hacknuty, a proto jsme již zahájili vyšetřování této záležitosti a přijali potřebná opatření, aby se něco takového už neopakovalo,“ uvedl mluvčí. Podle předběžných zpráv byla narušena analytická aplikace Twitter Counter a hackeři se tak mohli nabourat do účtů, které jsou na tuto službu napojeny. Erdogan podle německého deníku ohrožuje stabilitu Evropy

Turečtí hackeři svým útokem zřejmě reagovali na stupňující se napětí mezi Tureckem, Nizozemskem a Německem. Hackerům se nevyhnuly ani německé sportovní hvězdy, jako tenista Boris Becker či fotbalový tým Borussia Dortmnund. Turecko obvinilo Německo z toho, že je „nedemokratické“ a že se navrací k „nacistickým dobám“.

Německo by stejně jako Nizozemsko mohlo nyní zvážit zákaz vstupu do země tureckým politikům. Deník Die Welt dnes publikoval článek, v němž je turecký prezident označován za osobu, která „ohrožuje stabilitu Evropy díky své touze po moci“.


Autor: ElS

Zdroj: The Local/Bloomberg

Foto: © Murad Sezer / Reuters